Avrupa Birliğinin Suriyeliler İçin Türkiye’ye Ödediği Para

Avrupa Komisyonu, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar avro tutarında bir fon oluşturacağını taahhüt etmiş ve ardından 18 Mart 2016 tarihinde yapılan ikinci zirvede ise bu fonun tükenmesi durumunda ek 3 milyar avro daha sağlayacağını açıklamıştı. Fonun tamamının 2019 yılı sonuna kadar ödenmesi kararlaştırılmasına rağmen şimdiye kadar 2,7 milyar avroluk kısmı Türkiye’ye ödendi. Toplamda 4,3 milyar avrosu sözleşmeye bağlanan fonun tamamının Türkiye’ye ödenmesinin en geç 2025 yılında olacağı söyleniyor. (Güncelleme 4 Mart 2020)

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) ismiyle oluşturulan fon, her biri 3 milyar Avro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar Avroluk bir bütçeye sahiptir.
Para Türkiye’ye Nasıl Gönderiliyor?
Avrupa Birliği’nin taahhüt ettiği bu para Türkiye’ye direkt olarak değil proje karşılığında gönderilmektedir. Bu mali destek programı için kurulan özel bir komite bulunmaktadır. Komite belirli dönemlerde toplanıp projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirmekte, yeni projeleri incelemekte ve mevcut projeler hakkında denetlemeler yapmaktadır. Projeler onaylandıkça taahhüt edilen miktar ödenmektedir. Bu mali yardımlardan yaklaşık 1.7 milyon Suriyeli yararlanmaktadır.
Bu Para Nerelere Harcanıyor?
6 milyar Avronun 2,4 milyar Avrosu insani yardıma ayrılmıştır. AB’nin Türkiye’deki insani yardımları, en savunmasız mültecilerin sağlık, eğitim, koruma ve temel ihtiyaçların karşılanması konularında projeler yoluyla desteklenmeleri üzerinde odaklanmaktadır. AB tarafından finanse edilen projeler yaklaşık 1.7 milyon mülteciye temel geçim desteği sağlamakta, yarım milyondan fazla mülteci çocuğun eğitime erişimini mümkün kılmakta, okullar ve hastaneler inşa etmekte ve mültecilere sağlık ve koruma hizmetleri sunmaktadır. İnsani yardımın yanı sıra, FRİT kapsamındaki kalkınma projeleri eğitim, göç yönetimi, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik destek konularına odaklanmaktadır.
FRİT Kapsamında Gerçekleştirilen Projelere Örnekler:

*Suriyelilerle ilgili sosyal medyada çıkan 17 asılsız iddiayı inceledik. Mülteciler Derneği tarafından hazırlanan Doğru Bilinen Yanlışlar kitapçığına ulaşmak için tıklayınız…
Suriyelilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar