Avrupa Birliğinin Suriyeliler İçin Türkiye’ye Ödediği Para

Avrupa Komisyonu, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için bir fon oluşturacağını taahhüt etmişti. Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) ismiyle oluşturulan fon her biri 3 milyar Avro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar Avroluk bir bütçeye sahiptir. Fonun 2,7 milyar Avrosu şimdiye kadar gerçekleştirilen projeler karşılığında Türkiye’ye ödendi. Toplamda 4,3 milyar avrosu sözleşmeye bağlanan fonun tamamının Türkiye’ye ödenmesinin en geç 2025 yılında olacağı öngörülüyor. (Güncelleme 11 Aralık 2019)

*29 Kasım 2015’te 3 milyar avro, 18 Mart’taki zirvede ise ek 3 milyar avroluk fonun tahsis edileceği taahhüt edilmişti.

Para Türkiye’ye Nasıl Gönderiliyor?
Avrupa Birliği’nin taahhüt ettiği bu para Türkiye’ye direkt olarak değil proje karşılığında gönderilmektedir. Bu mali destek programı için kurulan özel bir komite bulunmaktadır. Komite belirli dönemlerde toplanıp projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirmekte, yeni projeleri incelemekte ve mevcut projeler hakkında denetlemeler yapmaktadır. Projeler onaylandıkça taahhüt edilen miktar ödenmektedir. Bu mali yardımlardan yaklaşık 1.7 milyon Suriyeli yararlanmaktadır.

Bu Para Nerelere Harcanıyor?
6 milyar Avronun 2,4 milyar Avrosu insani yardıma ayrılmıştır. AB’nin Türkiye’deki insani yardımları, en savunmasız mültecilerin sağlık, eğitim, koruma ve temel ihtiyaçların karşılanması konularında projeler yoluyla desteklenmeleri üzerinde odaklanmaktadır. AB tarafından finanse edilen projeler yaklaşık 1.7 milyon mülteciye temel geçim desteği sağlamakta, yarım milyondan fazla mülteci çocuğun eğitime erişimini mümkün kılmakta, okullar ve hastaneler inşa etmekte ve mültecilere sağlık ve koruma hizmetleri sunmaktadır. İnsani yardımın yanı sıra, FRİT kapsamındaki kalkınma projeleri eğitim, göç yönetimi, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik destek konularına odaklanmaktadır.

FRİT Kapsamında Gerçekleştirilen Projelere Örnekler:

 Telegram kanalımıza abone olarak güncel bilgilerden anından haberdar olabilirsiniz.