HAKKIMIZDA

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 2014 yılında ülkesinden ayrılmış ve uluslararası koruma ihtiyacı olan insanların sorunlarına çözüm aramak amacıyla kurulmuştur. Farklı milletlerden oluşan personeliyle eğitim ve sağlık başta olmak üzere bir çok alanda sığınmacılara ve yerel halka yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Kısa adıyla Mülteciler Derneği olan kurumumuz dil, din, ırk, cinsiyet, yaş, engellilik, politik görüş farklılığı gibi nedenlere dayalı hiçbir ayrım gözetmeden faaliyetlerini yürütmektedir. Başta sığınmacıların temel sorunları olmak üzere tüm yaşamsal ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak ve toplumla uyumlarının hızlı bir biçimde sağlanabilmesi için özel sektör kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile iş birliği halinde çalışmaktadır.

İLKELERİMİZ

Güvenilirlik

Nitelikli Hizmet Sunmak

Çözüm Odaklı Olmak

Ayrım Gözetmemek

Uzmanlık

Şeffaflık

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mülteciler Derneği ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2014 yılının Kasım ayında Sultanbeyli ilçesinde yaşayan hayırseverler tarafından kurulmuştur. Dernek ilk yıllarında sadece tercümanlık ve sağlık alanlarında hizmet vermiştir.

Mülteciler Derneği 24 farklı alanda yürüttüğü faaliyetlerini Suriye, Afganistan, Irak, Pakistan, Uygurlar ve diğer ülkelerden gelen yabancı uyruklular olmak üzere Türk vatandaşlarına da sunmaktadır.

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2014 yılında Sultanbeyli ilçesinde kurulmuştur. Sultanbeyli ilçesinde faaliyet gösteren bir Toplum Merkezi ile Çocuk ve Gençlik Merkezine sahiptir. Bununla birlikte Ümraniye ilçesinde de Fiziksel Rehabilitasyon, Ruh Sağlığı ve Koruma hizmetlerinin verildiği bir ofisi bulunmaktadır. Derneğimizin bu iki ilçe dışında Türkiye’nin başka bir şehrinde faaliyeti bulunmamaktadır.

Mülteciler Derneğinin tüm faaliyetleri proje bazlı olup fon sağlayıcılarının tamamı yurtdışı kaynaklıdır. Devam eden ve tamamlanan projelerimize, proje bütçelerine ve fon sağlayıcı kuruluşlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Mülteciler Derneği olarak devam eden projelerimiz kapsamında fizik tedavi, ruh sağlığı, koruma, hukuki danışmanlık,  mesleki eğitimler, kariyer danışmanlığı, Türkçe dil eğitimi, öğrencilere yönelik psikolojik danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri ile mentörlük alanlarında hizmetler sunmaktayız.

Mülteciler Derneği İstanbul’da faaliyet gösteren yerel bir dernek olup yabancılara Türk vatandaşlığı, ikamet izni, çalışma izni, Türkiye’ye giriş çıkış-izni vermemektedir. Yabancıları  Türkiye’ye getirme ya da sınır dışı etme gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu işlemler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi kurumları aracılığıyla yürütülmektedir. Mülteciler Derneği göç ve mültecilik alanında çeşitli hizmetler sunan yerel bir sivil toplum kuruluşudur.

Mülteciler Derneği web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip ederek çalışmalarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sosyal Medya Hesaplarımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

FAALİYET RAPORLARI

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Faaliyet Raporları

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilen tüm hizmetlere bu rehberden ulaşabilirsiniz. Rehber Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanmıştır.

GALERİ