GÖNÜLLÜ BİRİMİ

GÖNÜLLÜ BİRİMİ

Gönüllü kalın!

Gönüllülük Nenir?
Gönüllülük, bir bireyin maddi karşılık beklemeden ya da başka bir çıkar beklentisi içinde olmadan, ailesi veya yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, bir toplumsal girişime ya da bir sivil toplum kuruluşu (STK) bünyesindeki etkinliklere destek olması biçiminde tanımlanır.

Gönüllüler; bilgi, deneyim, enerji, hoşgörü, paylaşımcılık, iyi beşerî ilişkiler, profesyonel yaklaşım, sorumluluk üstlenme gibi niteliklere sahip olabileceği gibi, bu nitelikleri taşımadığı halde toplum için bir şey yapmak isteyen bireyler de olabilir. Bir gönüllünün taşıması gereken ilk ve vazgeçilmez nitelik samimi olarak “gönüllü” olmasıdır.

Gönüllülük bireye haz ve manevi zenginleşme, özgüven gelişimi, ekip çalışması becerilerinde artış ile toplumsal konumun gelişmesi, yeni çevre ve arkadaşlıklar ve yeni ilgi alanları bulma konularında katkı sağlar.

Bizim için Gönüllülük Ne demektir?
Bilgi, beceri ve yeteneğini, imkan ve zamanını ortaya koyarak çalışma alanı konusunda maddi kazanç beklemeyen ve herhangi bir çıkar sağlama amacı olmayan, kendi özgür iradesi ile ‘Derneğimizin’ misyonu çerçevesinde, düzenli olarak ve/veya  belirli bir zaman diliminde Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yararına gönüllü faaliyetlere katılan kişilerdir.

NEDEN GÖNÜLLÜ OLMALIYIZ?

İçinde yaşadığımız topluma katkıda bulunabilmek,

İhtiyacı olan insanlara yardım edebilmenin mutluluğunu yaşayabilmek,

Sahip olduğumuz becerileri geliştirme imkânı bulup, kişisel gelişimimize katkı sağlamak,

Her şeyin bir karşılıkla ölçüldüğü dünyamızda, karşılık beklemeden faydalı olunabileceğini göstermek ve deneyimlemek,

Topluma örnek ve faydalı bireyler olmak,

İhtiyaç sahibi, mağdur, kimsesiz, yetim vb. insanlara yardım edebilmenin mutluluğunu yaşayabilmek,

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma duygusunu güçlendirmek için...

Biz Ne yapıyoruz?

Mülteciler Derneği Gönüllülük Programı 2019 Mayıs ayında faaliyet göstermeye başlamıştır.  Mart 2020 itibari ile 70 farklı gönüllü ile çalışmalar gerçekleştirmiş ve hala daha bu programı devam ettirmekte olan Mülteciler Derneği, çalışmaları için gerekli insan kaynağının %7 ‘sini gönüllülerden karşılamaktadır. 

0
Gönüllü Sayısı

18 farklı alan:

Gönüllü Olma Sürecimiz

Başvurunuz hangi aşamalardan geçiyor?

1-Başvuru ve Değerlendirme

2-Dernek Tanıtım ve Tanışma Toplantısı

3-Bireysel Görüşmeler

4-Gönüllü Sözleşmesinin İmzalanması

5-Gönüllü Oryantasyonu

6-Gönüllü Çalışmalar

7-Gönüllü Motivasyon Etkinlikleri

8-Gönüllülük Sertifikası


  Dil Bilgisi:

  Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ediyor musunuz?
  EvetHayır

  Sosyal Medya Hesaplarınız:  *Gönüllülük için yalnızca İstanbul Anadolu Yakasında ikamet eden kişileri kabul ediyoruz. Diğer illerde ve ilçelerde faaliyetimiz yoktur.

  Destek Verebileceğiniz Alanlar: (En fazla 2 tane seçiniz!)
  Eğitim Birimi (Mentörlük)Sosyal Uyum BirimiTercümanlıkSosyal Medya Birimi (Sosyal Medya yönetimi, Video ve fotoğraf çekimi)Koruma/Himaye BirimiKadın Dayanışma MerkeziHukuk Birimiİstihdam BirimiFiziksel RehabilitasyonRuh Sağlığı BirimiPsikolojik Danışmanlık ve Rehberlik BirimiÇocuk Dostu Alan ve AnaokuluProje UygulamaProje Yazmaİnsan Kaynakları BirimiVeri İzleme ve Değerlendirme Birimiİdari İşler Bölümü

  Neden Bu Alanları Tercih Ettiğinizi Açıklayınız:

  Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin: @multecilerorgtr
  Instagram | Twitter | Youtube


  *Bu bir iş programı değildir. Bu programa dahil olmanız size Mülteciler Derneğinde iş garantisi vermemektedir! Gönüllü; Bilgi, beceri ve yeteneğini, imkan ve zamanını ortaya koyarak çalışma alanı konusunda maddi kazanç beklemeyen ve herhangi bir çıkar sağlama amacı olmayan, kendi özgür iradesi ile “Derneğimizin” misyonu çerçevesinde, düzenli olarak ve/veya belirli bir zaman diliminde Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yararına gönüllü faaliyetlere katılan kişilerdir.

  GÖNÜLLÜ PROGRAMI EKİBİ

  Fatih Gökyıldız
  Genel Koordinatör Yardımcısı

  Anadolu Üniversitesi
  Uluslararası İlişkiler Lisans Mezunu

  Zeynep Şevval Büyükizgi
  Gönüllü Birimi Asistanı

  Şehir Üniversitesi
  Psikoloji Bölümü Lisans Öğrencisi