Suriyeli Öğrencilere Verilen Burs Ne Kadar?

Türkiye’deki üniversitelerde yaklaşık 148 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin ise 25 bini Suriyeli ve Suriyeli öğrencilerin yalnızca %5,7’si burs alıyor. Üniversiteye giden bütün Suriyelilere burs verildiği iddiası doğru değil.

Yabancı Öğrencilere Verilen Lisans Bursu 700 Lira
Yabancılara verilen eğitim bursları “Türkiye Bursları” tarafından verilmekte olup burslara tüm dünya ülkelerinden şartları sağlayan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. 2019 yılı itibarıyla Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin %16,8’i (25.000) burs olanaklarından faydalanmaktadır. Suriyeli öğrencilerin ise %5,7’si burs almaktadır. Üniversiteye giden tüm Suriyelilere burs verilmemekle birlikte burs için başarı ve yaş kriteri mevcuttur. 2019 yılında dünyanın 167 ülkesinden 145 bin 700 kişi burs başvurusu yapmış ancak arasından seçilen yaklaşık 5 bin kişiye burs verilmiştir. Devlet, okumak isteyen yabancılara burs vermektedir lakin bu durum sadece Suriyelilere özel olmamakla beraber, kriterlere uyan bütün yabancı vatandaşları kapsamaktadır.

Sadece Suriyelilere Verilen Burslar Var mı?
Var fakat bunlar özel protokollerle sağlanan ve finansmanı yurtdışı olan burslar olup her yıl burs imkanları değişmektedir. Geçmiş yıllarda ortaya atılan “Devlet Suriyelilere 1.200 lira Veriyor” haberi bunlardan biridir. Suriye savaşının başlamasından önce, 2007 yılında, Avrupa Birliği ile yapılan protokol kapsamında Türkiye’de okumak isteyen Suriyeli öğrencilere burs imkanı sağlanmış ancak 2016 yılında sona ermiştir. Bursun %85’ini Avrupa Birliği karşılarken %15’i Türkiye tarafından karşılanmıştır.

Güncel Burslar
Şuan ise tamamını Avrupa Birliğinin karşıladığı BM, DAAD, Nuffic, Campus France ve British Council tarafından desteklenen HOPES-Madad programı (hopes-madad.org), Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen UNHCR DAFI Programı (unhcr.org/dafi-scholarships), Birleşmiş Milletler Bursları, Yemenli Öncüler Burs Programı ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Yüksek Lisans Bursu bulunmaktadır. Burs ile akademik gelişme, ekonomik kalkınma, sosyal ve kültürel etkileşim ile siyasi ve diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Nasıl ki; bir Türk vatandaşı yurt dışında okumak istediğinde gittiği ülkenin devletinin verdiği bursları araştırıp faydalanabiliyorsa, Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı öğrencilere destek vermektedir.

Türkiye Bursları ile ilgili detaylı bilgiye turkiyeburslari.gov.tr/tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

*Suriyelilerle ilgili sosyal medyada çıkan 17 asılsız iddiayı inceledik. Mülteciler Derneği tarafından hazırlanan Doğru Bilinen Yanlışlar kitapçığına ulaşmak için tıklayınız…

Suriyelilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Ahmet Selman ÖzdemirAhmet Selman ÖZDEMİR
Dijital Medya Sorumlusu
Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezunu olan Ahmet Selman Özdemir Mülteciler Derneğinde Dijital Medya Sorumlusu olarak çalışmaktadır.