Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Üniversite Sınav

Türkiye’deki üniversitelerde yaklaşık 148 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin de 25 bini Suriyeli. Suriyeli öğrencilerin yalnızca %5,7’si burs alıyor. Üniversiteye giden bütün Suriyelilere burs verildiği iddiası doğru değil.

Yabancı Öğrencilere Verilen Lisans Bursu 700 Lira
Yabancılara verilen eğitim bursları “Türkiye Bursları” tarafından verilmektedir. Burslara tüm dünya ülkelerinden şartları sağlayan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. 2019 yılı itibariyle Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilerin %16,8’i (25.000) burs olanaklarından faydalanmaktadır. Suriyeli öğrencilerin ise %5,7’si burs almaktadır. Üniversiteye giden tüm Suriyelilere burs verilmemektedir. Burs için başarı ve yaş kriteri vardır. 2019 yılında dünyanın 167 ülkesinden 145 bin 700 kişi burs başvurusu yapmıştır. Bunların arasından yaklaşık 5 bin kişiye burs imkanı sağlanmıştır. Devlet okumak isteyen yabancılara burs vermektedir fakat bu ne Suriyelilere özeldir ne de üniversiteye giden her Suriyeli içindir.

Sadece Suriyelilere Verilen Burslar Var mı?
Var fakat bunlar özel protokollerle sağlanan ve finansmanı yurtdışı olan burslardır. Her yıl bu burs imkanları değişmektedir. Mesela geçmiş yıllarda “Devlet Suriyelilere 1.200 lira Veriyor” iddiası ile çıkan burs bunlardan birisidir. Suriye savaşının başlamasından önce, 2007 yılında, Avrupa Birliği ile yapılan protokol kapsamında Türkiye’de okumak isteyen Suriyeli öğrencilere burs imkanı sağlanmıştır. Bu burs 2016 yılına kadar devam etmiştir. Bursun %85’ini Avrupa Birliği karşılarken %15’ini Türkiye karşılamıştır.

Güncel Burslar
Şuan ise tamamını Avrupa Birliğinin karşıladığı BM, DAAD, Nuffic, Campus France ve British Council tarafından desteklenen HOPES-Madad programı (hopes-madad.org), Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen UNHCR DAFI Programı (unhcr.org/dafi-scholarships), Birleşmiş Milletler Bursları, Yemenli Öncüler Burs Programı ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Yüksek Lisans Bursu bulunmaktadır. Burs ile akademik gelişme, ekonomik kalkınma, sosyal ve kültürel etkileşim ile siyasi ve diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Nasıl ki bir Türk vatandaşı yurt dışında okumak istediğinde oradaki devletin verdiği bursları araştırıp faydalanabiliyorsa, Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrencilere destek vermektedir. Bu şekilde devletler dünyanın her yerinde bir bağ kurmaktadır.

Türkiye Bursları ile ilgili detaylı bilgiye turkiyeburslari.gov.tr/tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge