Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Kızılay Kart

Avrupa Birliğinin Türkiye’deki mülteci kampları dışında yaşayan uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancılara verilmesi amacıyla 348 milyon Euro kaynak sağladığı “Sosyal Uyum Yardımı (SUY)” başvuruları Ümraniye’deki Kızılay Hizmet Merkezinden yapılmaktadır. SUY için başvuru yapan bir uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancı, yapılacak inceleme sonrası yardım almaya hak kazanırsa kendisine bir Kızılay Kart verilmektedir. Aylık 120 lira olarak verilen destek, Kızılay Kart aracılığı ile ihtiyaç sahibi kişilere aktarılmaktadır.

Sosyal Uyum Yardımı Alabilme Şartları:

  • Tek başına olan, ailesinde başka kimse olmayan 18-59 yaş arası kadın,
  • 18 yaşın altında en az bir çocuğu olan ve hanesinde 18-59 yaş arasında başka bir yetişkin olmayan yalnız ebeveyn.
  • 60 yaş ve üzerinde olan ve hanesinde 18-59 yaş arası başka bir yetişkin olmayan yaşlılar.
  • Engel düzeyi %40 ya da üzerinde bir ya da daha fazla engelli bireyi olan aileler (engel durumu, yetkili devlet hastanesinden alınacak engelli raporu ile belgelenmelidir).
  • 4’ten fazla çocuğu olan aileler.
  • Çok sayıda bakmakla yükümlü olunan bireyi (çocuk, yaşlı, engelli) olan aileler (bu kriter ailedeki sağlıklı yetişkin (18-59 yaş arası) birey başına 1.5 ya da daha yüksek oranda bakmakla yükümlü olunan birey düşmesiyle belirlenir).

SUY Programından Kaç Kişi Faydalanıyor?
Kızılay tarafından 30 Kasım 2018 tarihinde yapılan açıklama göre sosyal uyum yardımı alan kişi sayısı 1 milyon 447 bindir. Bu kişilerin 868 bin 200’ü 18 yaş altı çocuklardan oluşturmaktadır. Kişi başı aylık 120 lira olarak verilen bu para sayesinde her ay 173 milyon 640 bin lira KızılayKart aracılığı ile destek programından faydalanan kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır. Kızılaykart Halkbankası’na ait bir bankamatik kartıdır ve bu kartı kullanarak POS cihazlarından ödeme yapılabilmektedir. İstenirse Halkbank ATMlerinden hesaptaki para nakit olarak çekilebilmektedir.

Bu Parayı Kim Veriyor?
Sosyal Uyum Yardımı programının finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir. Bu para Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından KARŞILANMAMAKTADIR. Uygulama maliyeti sadece kişi başı verilen aylık 120 lira değildir. Uygulama uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancıların tespiti, kayıt işlemleri, banka hesaplarının açılması, kart basımı, kartların dağıtımı, paraların hesaplara aktarılması, hesap kullanımı hakkında teknik destek ve aile incelemesi gibi birçok konuyu içermektedir. Kısacası bu işlemler sonucunda ortaya çıkan tüm maliyetler Avrupa Birliğinin gönderdiği paradan karşılanmaktadır.

Sosyal Uyum Yardımı Başvuru Adresi:
Kızılay Hizmet Merkezi
Çakmak Mah. Abant Sk. No:3 Ümraniye İstanbul

Sultanbeyli’den ulaşım için 131 veya 131C numaralı otobüsler kullanılabilir. Çakmak Köprüsü isimli durakta inmeniz gerekmektedir.

Paylaş:
 
 
 
golge