Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Programı

Sosyal Uyum Yardımı Geçici Barınma Merkezleri dışında ikamet eden, muhtaçlık ve demografik kriterlerden en az birine uyma şartını sağlayan, uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancılara verilen ekonomik bir yardımdır. Yardımın miktarı kişi başı aylık 300 lira olup finansmanı Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Ofisi (ECHO) tarafından sağlanmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün desteklediği, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Türkiye Kızılay Derneği ve T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında oluşturulan ortaklıkla uygulanan programdan yararlananların desteği Kızılaykart sistemi üzerinden gönderilmektedir. SUY’dan faydalanan kişilere verilen KızılayKart’ın üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı, Avrupa Birliği Bayrağı, Kızılay ve IFRC logosu bulunmaktadır.

Sosyal Uyum Yardımı Alabilme Şartları | Muhtaçlık ve Demografik Kriterler

 • 99 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olmak
 • Tek başına olan, kimsesi olmayan 18-59 yaş arası kadınlar,
 • Tek başına olan, kimsesi olmayan 60 yaş ve üzeri yaşlılar
 • 18 yaşın altında en az bir çocuğu olan yalnız anne veya yalnız babalar
 • Engel düzeyi %40 ya da üzerinde bir ya da daha fazla engelli bireyi olan aileler (engel durumu, yetkili devlet hastanesinden alınacak engelli raporu ile belgelenmelidir).
 • 4’ten fazla çocuğu olan aileler.
 • Çok sayıda bakmakla yükümlü olunan bireyi (çocuk, yaşlı, engelli) olan aileler (bu kriter ailedeki sağlıklı yetişkin (18-59 yaş arası) birey başına 1.5 ya da daha yüksek oranda bakmakla yükümlü olunan birey düşmesiyle belirlenir).

SUY Programından Kaç Kişi Faydalanıyor?
SUY yardımı sadece Suriye uyruklu olanlara verilen bir yardım değildir. Yukarıdaki kriterleri sağlayan tüm uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancılara verilmektedir. Kızılay tarafından yayınlanan raporda Temmuz 2023 tarihi itibarıyla Sosyal Uyum Yardımı alan kişi sayısı 1 milyon 497 bin 932 olarak açıklanmıştır. Bu yardımlar Türkiye genelindeki 274 bin 743 haneye ulaşmaktadır. Kızılaykart Halkbankası’na ait bir bankamatik kartıdır. Bu kartı kullanarak POS cihazlarından ödeme yapılabilmektedir. İstenirse Halkbank ATMlerinden hesaptaki para nakit olarak çekilebilmektedir.

SUY’dan Yararlanan Kişilerin Uyrukları: (*Haziran 2023 tarihi itibarıyla)

 • Suriye: %91,76
 • Irak: %4,04
 • Afganistan: %4,04
 • İran: %0,17

Bu Parayı Kim Veriyor?
AB tarafından fonlanan en yüksek bütçeli insani yardım operasyonu olan Sosyal Uyum Yardımı programının finansörü ECHO – AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğüdür. Bu para Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından KARŞILANMAMAKTADIR. Kişi başı verilen aylık 155 liranın yanında bu yardımın uygulanmasında oluşan tüm maliyetler de proje kapsamında AB’nın gönderdiği paradan karşılanmaktadır. Uygulama uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancıların tespiti, kayıt işlemleri, banka hesaplarının açılması, kart basımı, kartların dağıtımı, paraların hesaplara aktarılması, hesap kullanımı hakkında teknik destek ve aile incelemesi gibi birçok konuyu içermektedir. Uygulayıcı ortaklar Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır.

İlgili İçerik: Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı (T-SUY) Programı