2021 yılı İGAM Talat Miras Ödülü Mülteciler Derneği’ne Verildi

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) tarafından geçici ve uluslararası koruma altındaki insanların hayatlarına dokunan, onları iyileştiren çalışmalar yapan kişi ve kuruluşların ödüllendirildiği İGAM 2021 töreni 12 Haziran 2021 tarihinde yapıldı. Mülteciler Derneği’nin de ödül aldığı törende kazananlar İGAM Başkanı Metin Çorabatır tarafından açıklandı.

Talat Miras Ödülü Mülteciler Derneği’nin
25 Temmuz 1951’de Mültecilerin Statüsü’ne dair Sözleşme’nin son şeklinin tartışılıp kaleme alındığı ve kabul edildiği Birleşmiş Milletler “Mültecilerin ve Vatansızların Statüsü Konferansı’na iki eş başkan yardımcısından biri olarak seçilen Talat Miras adına verilen ödülü, Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak biz kazandık.

9 kişiden oluşan bağımsız jüri ekibi ödül programına başvuru yapan 72 farklı kişinin/kuruluşun projelerini inceledi ve mülakata aldı. Yapılan bu inceleme ve mülakat sürecinden sonra finale kalan projeler 5 üzerinden puanlandı. Jüri ekibi aday değerlendirmelerinde; “sığınmacıların hayatlarının nasıl etkilendiği, kaç kişinin hayatına dokunulduğu, çalışmaların sürdürülebilir olup olmadığı, yaratıcılık ve farkındalık artırıcı çalışmalar yapılıp yapılmadığı” konularına odaklandı.

Bizi bu ödüle layık gören İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ve jüri üyelerine teşekkür eder, ekip arkadaşlarımızı tebrik ederiz.