Suriyeli İşçi İstihdam Edene Teşvik Haberleri Hakkında

Suriyeli İşçi İstihdam Edene Teşvik başlığı ile birçok haber sitesinde ve sosyal medya hesaplarında paylaşılmaya başlanan teşvik programı ile ilgili yanlış anlamaların önüne geçmek için bir haber hazırladık. Program sadece Suriyeli işçileri değil kaçak olarak çalıştırılan veya yeni işe alınacak olan Türk vatandaşlarını da kapsamaktadır. Bu bir AB projesidir ve program kapsamında verilen teşvik miktarının tamamı Avrupa Birliği üye ülkelerinden karşılanmaktadır.

Hangi İllerde Geçerli, Kaç Kişi Yararlanacak?
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ortaklığında yürütülen çalışmalar kapsamında kaçak olarak Türk veya Suriyeli işçi çalıştıran işverenlere bu işçileri kayıt ettirmesi durumunda teşvik verilecek. Program yalnızca İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya illerinde geçerli. Diğer iller bu teşvikten faydalanamıyor. Bu proje kapsamında 1.100 tanesi Türk vatandaşı, 1.100 tanesi de Suriyeli olmak üzere toplam 2.200 kişi için teşvik verilecektir.

Programdan Kimler Yararlanabilir?
Programdan yeni bir kişiyi işe alacak işverenler ile halihazırda kaçak olarak Suriyeli ve/veya Türk çalıştırmakta olan ve bu işçileri kayıt ettirmek isteyen işverenler faydalanacaktır. Bu teşvik Suriyelilerin yararlanacağı bir teşvik değildir. Kaçak işçi çalıştıran işverenlerin kayıtlı işçi çalıştırmasını teşvik etmek içindir.

Teşvik Miktarı Ne Kadar?
Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında işletmelerin yeni istihdam ettiği her bir Suriyeli çalışan için çalışma izni ödemeleri (372,20 TL) ve sigorta primlerinin yaklaşık tutarı olan aylık 950 TL en fazla 6 ay boyunca teşvik olarak verilecektir. Yeni istihdam edilen Suriyeli çalışan için sağlanan teşvike ek olarak, yeni işe alınan veya mevcutta çalışan bir Türk vatandaşı çalışan için de 6 ay boyunca 950 liralık teşvikten yararlanılabilecektir. Bu şekilde bir işveren en fazla 10 Suriyeli ve 10 Türk vatandaşı çalıştırılabilmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılıyor?
Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden başvuru yapılabilir.

Bu Parayı Devlet mi Veriyor?
Bu paranın tamamı Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından karşılanmaktadır. Programın tanıtım broşüründe de açıkça bu belirtilmiştir. SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu programın sadece uygulayıcısıdır.

Program Broşürüne Ulaşmak için TIKLAYINIZ