Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Avrupa Birliği Bayrağı

Avrupa Komisyonu, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için bir fon oluşturacağını taahhüt etmişti. Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) ismiyle oluşturulan fon her biri 3 milyar Avro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar Avroluk bir bütçeye sahiptir. Fonun 2,6 milyar Avrosu şimdiye kadar gerçekleştirilen projeler karşılığında Türkiye’ye ödendi. 4,2 milyar avrosu da sözleşmeye bağlanmış ve yürümekte olan 95 proje ile birlikte 5,8 milyar Avroyu aşkın bir tutar da tahsis edilmiştir. (Güncelleme 31 Ekim 2019)

Para Türkiye’ye Nasıl Gönderiliyor?
Avrupa Birliği’nin taahhüt ettiği bu para Türkiye’ye direkt olarak değil proje karşılığında gönderilmektedir. Bu mali destek programı için kurulan özel bir komite bulunmaktadır. Komite belirli dönemlerde toplanıp projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirmekte, yeni projeleri incelemekte ve mevcut projeler hakkında denetlemeler yapmaktadır. Projeler onaylandıkça taahhüt edilen miktar ödenmektedir. Bu mali yardımlardan yaklaşık 1.7 milyon Suriyeli yararlanmaktadır.

Bu Para Nerelere Harcanıyor?
6 milyar Avronun 2,4 milyar Avrosu insani yardıma ayrılmıştır. AB’nin Türkiye’deki insani yardımları, en savunmasız mültecilerin sağlık, eğitim, koruma ve temel ihtiyaçların karşılanması konularında projeler yoluyla desteklenmeleri üzerinde odaklanmaktadır. AB tarafından finanse edilen projeler yaklaşık 1.7 milyon mülteciye temel geçim desteği sağlamakta, yarım milyondan fazla mülteci çocuğun eğitime erişimini mümkün kılmakta, okullar ve hastaneler inşa etmekte ve mültecilere sağlık ve koruma hizmetleri sunmaktadır. İnsani yardımın yanı sıra, FRİT kapsamındaki kalkınma projeleri eğitim, göç yönetimi, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik destek konularına odaklanmaktadır.

FRİT Kapsamında Gerçekleştirilen Projelere Örnekler:

 
golge