Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Avrupa Birliği BayrağıAvrupa Birliği, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 yılı sonuna kadar fon sağlayacağını taahhüt etmişti. 3 milyar Euro olarak bilinen ama net rakam olarak 2.9 milyar Euro olan bu miktarın 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 1 milyar 85 milyon Eurosu Türkiye’ye ödendi. Kalan kısmın tamamı projelere bağlandı ve 2018 yılı içerisinde ödenmesi kararlaştırıldı. 29 Haziran 2018 tarihinde yapılan AB zirvesinde ise ikinci 3 milyar Euro için onay çıktı.

Güncelleme: [26.09.2018]
Erdoğan, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar 32 milyar dolar harcadığını belirterek, “Buna karşılık dışarıdan aldığımız destek, uluslararası kuruluşlardan 600 milyon dolar, AB’den de şu ana kadar fiilen verilen tutar 1,7 milyar avro düzeyindedir.” dedi.

Para Türkiye’ye Nasıl Gönderiliyor?
Avrupa Birliği’nin taahhüt ettiği bu para Türkiye’ye direkt olarak değil proje karşılığında gönderilmektedir. Türkiye şimdiye kadar (31 Aralık 2017) toplam bütçesi 2.9 milyar euro olan 72 proje için sözleşme imzaladı. Bu bütçenin 1 milyar 85 milyon Eurosu Türkiye’ye ödendi. Bu mali destek programı için kurulan özel bir komite bulunmaktadır. Komite belirli dönemlerde toplanıp projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirmekte, yeni projeleri incelemekte ve mevcut projeler hakkında denetlemeler yapmaktadır. Komitenin son olarak 9. toplantısı yapıldı. 29 Haziran 2018 tarihinde yapılan AB zirvesinde ise Türkiye’ye yapılacak olan ikinci 3 milyar Euro onaylandı. Bu paranın 2 milyar Eurosu AB bütçesinden, geri kalan 1 milyar euro da üye ülkelerin bütçesinden karşılanacak. Paranın nasıl aktarılacağı bir sonraki komite toplantısında konuşulacak.

Ek 3 Milyar Euro Gelecek mi?
Bu mali destek programı için kurulan idari komitenin 18 Mart 2017 tarihinde aldığı karar ile taahhüt edilen 3 milyar Euroluk bütçenin bitmesi durumunda 2018 yılının sonuna kadar ek 3 milyar Avroluk bütçe anlaşması yapılmıştı. İlk 3 milyar Euroluk bütçenin tamamı projelere bağlandığından dolayı ikinci 3 milyar Euronun gönderilmesi gündeme geldi ve bu durum kesinleşti. 26 Mart 2018 tarihinde yapılan komite toplantısında ikinci 3 milyar avroluk destek programı görüşmeleri başladı. 29 Haziran 2018 tarihinde ise ikinci 3 milyar Euro gönderilmesi onaylandı.

Bu Para Nerelere Harcanıyor?
Avrupa Birliğinin sağladığı bu fon Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelerde kullanılmak üzere gönderilmektedir. Mesela KIZILAYKART üzerinden dağıtılan Sosyal Uyum Yardımı bu projelerden birine örnektir. Üzerinde Avrupa Birliği logosu görülen tüm projelerin finansmanı bu gönderilen mali destek yardımından karşılanmaktadır.

Türkiye Mülteciler için Ne Kadar Harcadı?
Türkiye savaşın başladığı 2011 yılından 2017 yılının sonuna kadar mülteciler için 30 milyar 285 milyon 573 bin dolar harcama yapmıştır. Sınır bölgelerinde kurulan mülteci kampları ile sağlık hizmetleri, eğitim ve altyapı geliştirmeleri gibi tüm harcamalar Türkiye’nin kendi bütçesinden karşılanmıştır ve karşılanmaya devam etmektedir. Avrupa Birliğinin mülteciler için destek programı ödemesi ise 2017 yılında başlamıştır. 2017 yılından itibaren Türkiye’de mülteciler için üretilen yeni projelerin tamamına yakını Avrupa Birliği bütçesinden karşılanmaktadır.

 
 
 
golge