Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Üniversite Amfi

Suriyeli mültecilerle ilgili sosyal medyada gündeme gelen pek çok iddiadan biri Suriyeli mültecilerin istedikleri üniversiteye herhangi bir koşul veya sınav olmadan yerleşebildikleridir. Bu iddia doğru değildir. Suriyeli mültecilerin üniversiteye girebilmesi “Yabancı Uyruklu” öğrencilere uygulanan sınav ve şartlar kapsamında gerçekleşmektedir.

Mülteciler Üniversitelere Sınavsız ve Belgesiz Girecek mi?
Suriyeli mültecilerin üniversitede eğitim alabilmesi için Türkiye’de denkliği olan bir yüksek öğretim kurumuna geçiş sınavına daha önce kendi ülkelerinde girmiş olmaları ya da not ortalamasının girmek istediği üniversitenin belirlediği ortalamayı tutması gerekiyor. Bazı üniversiteler, yabancı öğrencileri kendi sınavlarına tabi tutarken bazı üniversiteler ise öğrencilerin not ortalamasına göre değerlendirme yapıyor. Ayrıca her üniversitede yabancı öğrenci kontenjan sınırı var. Yani isteyen her Suriyeli şartları sağlasa bile üniversite okuyamayabiliyor.

YÖK’ün Suriyeli Öğrenci Açıklaması
Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu YÖK tarafından tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrenciler Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurusu yapabiliyor. Fakat bu kapsamda değerlendirilecek olan bir Suriyeli öğrencinin mutlaka Suriye’de eğitim görüyor olması gerekli.

Suriyelilerin Üniversiteye Alınması
2012-2013 eğitim-öğretim döneminde YÖK tarafından Suriyeli öğrenciler ve Suriye’de eğitim görmekteyken eğitimine ara vermek zorunda kalan Türk vatandaşları için bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre yatay geçiş için istenen belgelere sahip olmayan öğrencilerin sadece 7 üniversitede “özel öğrenci” statüsünde okuyabilecekleri belirtildi. Fakat özel öğrencilik statüsünde bulunan öğrenci, bu 7 üniversiteden birine kabul edildiği takdirde üniversiteden ders alabiliyor ama resmi olarak üniversiteye kayıtlı olmuyor. Öğrenciliğin getirdiği imkanlardan yararlanamıyor. Aldığı dersleri geçerse, bu dersleri almış sayılıyor. Özel öğrencilik statüsü Türk vatandaşı olan öğrenciler için de geçerli bir durum.

Suriyelilere Sınavsız Üniversite Şartları
Suriyeli öğrencilerin bazı üniversitelere sınavsız girme olanakları da bulunuyor. Bazı üniversiteler yalnızca not ortalamalarına bakarak Suriyeli öğrencileri kabul edebiliyor. Ancak bu her üniversite için geçerli bir koşul değil. Yani isteyen her Suriyeli mülteci hiçbir sınava girmeden, hiçbir diploması olmadan İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi vb. gibi yüksek puana sahip üniversitelere giremiyor.

Paylaş:
 
 
 
golge