Emel Danyal: BİLMER Sayesinde Kayıtlı Bir İşletme Nasıl Olunur Öğrendim

Emel Danyal yedi yıl önce Türkiye’ye geldiğinde kapı kapı gezerek kıyafet satmaya başlayan bir kadın girişimci. 2021 yılında birikimleriyle kendi dükkanını açmış ve artık kayıtlı bir esnaf olmaktan dolayı çok mutlu.

Emel Danyal: BİLMER Sayesinde Kayıtlı Bir İşletme Nasıl Olunur Öğrendim

2023 Sultanbeyli İstanbul – Emel Danya kendi mağazasında ürünlerini gösteriyor.

“Üç çocuğum vardı. Onların bakımını sağlamam gerekiyordu. Hiçbir şey yapmadan evde oturamazdım. Harekete geçtim ve kapı kapı dolaşarak kıyafet satmaya başladım. Her zaman bir dükkan açma hayalim vardı. İlk başlarda çevremdekiler kadın olduğum için dükkan açmamı istemediler. Türkiye’nin Suriye gibi olmadığını ve çok çeşitli kurallar olduğunu söylediler. Kariyer merkezine gittim ve BİLMER projesi ile yasal bir işletmeyi nasıl kuracağımı öğrendim. Artık beni hiçbir şey, hiç kimse durduramaz diye düşünüyorum. Yapmam gerekeni yaptım ve her geçen gün bu ülkeye daha iyi uyum sağladığımı hissediyorum.”

Bilgi Merkezleri (BİLMER) Hakkında
Bilgi Merkezleri, ILO Türkiye Ofisi tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) ile yakın iş birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) koordinasyonunda uygulanan “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulmuştur. Proje, KfW Kalkınma Bankası aracılığıyla Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bilgi Merkezleri ile esnaf, sanatkâr ve mikro işletmelerin kayıtlılığa yönlendirilmesi hedeflenmektedir.

İstanbul Sultanbeyli Belediyesi Bilgi Merkezi (BİLMER)
İstanbul Sultanbeyli Belediyesi bünyesindeki “Bilgi Merkezi”, rehberlik ve yönlendirme hizmetleri sağlamak suretiyle işverenler ve çalışanların işgücü piyasasının kural ve düzenlemeleri ile kayıtlılığa geçiş hakkında farkındalıklarını artırmayı hedefliyor. Bulunduğu ildeki eğitim ve istihdam fırsatlarına dair yönlendirmeler yapan Sultanbeyli Belediyesi BİLMER, çalışma izni başvuruları konusunda destek hizmetleri de sunuyor.

Adres: Abdurrahmangazi Mah. Bosna Bulvarı No:5 Kat:3 Sultanbeyli/İstanbul
Destek Hattı: 0(216) 564 13 00 /1629 (Dahili)
E-Posta: bilmer@sultanbeyli.bel.tr
BROŞÜR