Varde: Her Adım Bir Umut

İki yaşındaki Varde’nin bacaklarında, ailesi tarafından Mülteciler Derneği’nde BPRM desteği ve Relief International partnerliğinde faaliyet yürüten fizyoterapi merkezimize getirildiğinde ortopedik bozukluk vardı. Bu sebeple yürüyemiyor ve dengesini de tek başına zor sağlıyordu.

Problemler..

Varde’nin bacaklarındaki sorunun “O bacak” olarak bilinen Gena Varum Deformitesi olduğu tespit edildi. Bu bozuklukta dizler olağan yerlerinde olmadığından hastanın bacaklarına karşıdan bakıldığında “O” harfine benzer bir şekil ortaya çıkar. Ayrıca Varde’nin içe basma problemi de vardı.

 

Çözümler..

Merkezimizde minik Varde’nin tedavisine normal eklem hareket açıklığı egzersizleri ile başlandı ve yürümesini de geliştirmek adına ağırlık aktarma yürüme çalışmaları ile denge egzersizleri yapıldı.

Fizik tedavi seanslarıyla beraber Varde’nin hayat kalitesini daha hızlı yükseltmek adına Conscience International desteğiyle ‘Twister Ortezi’ ve ‘Ortopedik Ayakkabı’ yaptırıldı ve bunları nasıl kullanacağının eğitimi verildi.

Varde tedavisinin şimdiki aşamalarında daha düzgün yürümeye başladı ve ayakları artık içe basmıyor.

 

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.