Kurslar/Atölyeler

Atölyeler

KURSLAR VE ATÖLYELER
Mülteciler Derneği Sultanbeyli Toplum Merkezinde Türk ve Suriyeliler için bir çok alanda atölye faaliyetleri yürütülmektedir. Sosyal uyumu artırma, yetkinlik kazandırma ve Türkçe öğretme amaçlı yapılan bu çalışmalar aşağıda listelenmiştir. Atölyelere kayıt yaptırmak için toplum merkezimize bizzat gelmeniz gerekmektedir.

Devam Eden Kurslar:

Tamamlanan Kurslar:

Cam Boyama Atölyesi
Mülteciler Derneği tarafından, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve göçmen topluluklara yönelik cam boyama atölyesi açılmıştır.

Arapça Kursu
Mülteciler Derneği Sultanbeyli Toplum Merkezinde herkesin katılımına açık ücretsiz Arapça dersleri verilmektedir.

Kadın Emeği Atölyesi
Yerel halk ve mülteci topluluklardan kadın katılımcıların bir araya gelerek; sosyal uyum bağlamında ilişkilerinin güçlenmesi, toplumsal yaşama katılımlarının desteklenmesi ve üretimde yer almalarını hedefleyen kursumuz ücretsiz olarak kadın kursiyerlere eğitimler vermektedir.

Yeni Tatlar Atölyesi
Yerel halk ve mülteci topluluklardan kadın katılımcıların bir araya geldiği Yeni Tatlar Atölyesi ücretsiz olarak kadın kursiyerlere eğitimler vermektedir.

Bilgisayar Atölyesi
Bilgisayar atölyesinde katılımcılara temel bilgisayar bilgisi ve Microsoft Office programları öğretilmektedir. Bilgisayar Atölyesi Türk ve Suriyeli katılımcılara açıktır. Kurs ücretsiz olarak haftanın 2 günü Mülteciler Toplum Merkezindeki bilgisayar sınıfında devam etmektedir.

İnşaat Atölyesi
6 ay sürecek olan inşaat atölyesinin finansmanı Alman Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Kursun eğitim modülü Alman meslek şirketi olan Vesbe tarafından belirlenmiştir. Kursiyerler uygulamalı eğitimi Mülteciler Derneğinde bulunan İnşaat atölyesinde görmektedir. Atölyeye 16-36 yaş aralığındaki Türk vatandaşları ve Suriyeliler katılabilir.

Dikiş Atölyesi
4 ay süren dikiş atölyesinde Halk Eğitim Merkezi müfredatı ile eğitimler verilmektedir. Katılımcılar atölyede bulunan malzemeler ile uygulamalı olarak mesleki becerilerini geliştirmektedir. Yerel ve ulusal iş piyasasında tekstil sektöründeki eleman ihtiyacının fazla olması sebebiyle bu atölyeye talep oldukça fazladır. Kayıt için derneğimize gelmeniz gerekmektedir.

Müzik Atölyesi
Müzik atölyesinde toplu olarak gitar enstrümanı gösterilmektedir. Kursiyerler atölyede bulunan diğer müzik enstrümanlarıyla da çalışmalar yapabilmektedirler.

Dil Öğrenmeyen Kalmasın: Bir Dil Bir Çocuk Projesi
Dil becerilerinden yoksun ya da eksik olan öğrencilere dil edinimi kazandırabilmeyi amaçlayan “Bir Dil Bir Çocuk Projesi” başladı. Oxford as Academy tarafından yürütülen çalışma Sultanbeyli Belediyesi ve Mülteciler Derneğinin iş birliği ile bölgemizde de uygulanacak. Projeye dil öğrenmek isteyen çocuklar ve yetişkinler katılabilecektir. Eğitim ücretsiz olup iki ay sürecektir.