Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Kızılaykart

Sosyal medya başta olmak üzere birçok basın ve yayın organlarında gündeme getirilen Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor mu? konusunda toplumu yanıltıcı bilgiler paylaşılmaktadır. Kaynağını araştırmadan inandığımız ve yanlışa ortak olduğumuz konuların başında gelen bu durum aslında göründüğü gibi değildir. KIZILAYKART ile yapılan yardımlarda kartın üzerinde bulunan logolara dikkat etmemiz gerekiyor.

Sosyal Uyum Yardımı Nedir?
Kısa adı SUY olan bu destek programı, biri finansör olmak üzere toplam dört ortaktan oluşmaktadır. SUY desteğinin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir. Uygulayıcı ortaklar ise Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır. Program kapsamında kamp dışında yaşayan ve belli şartları sağlayan uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancılara gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılamaları için aylık 120 lira verilmektedir. Kart, nakit çekmek için herhangi bir ATM’de ya da POS (satış noktası) cihazı aracılığıyla ürün satın almak için kullanılabilir. SUY programı ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Parayı Kim Veriyor?
Bu programın UYGULANMASINDA ortaya çıkan tüm maliyetler, programın finansörü olan Avrupa Birliği üye ülkelerine aittir. Programın tüm maliyeti 348 milyon Avro olarak hesaplanmış olup bu para Türkiye’ye gönderilmiştir. Paranın Türkiye’ye gönderildiğini 27 Haziran 2016 tarihinde Kızılay’ın internet sitesinde yayınlanan haberde görebilirsiniz. Uygulama maliyeti sadece kişi başı verilen aylık 120 lira değildir. Uygulama uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancıların tespiti, kayıt işlemleri, banka hesaplarının açılması, kart basımı, kartların dağıtımı, paraların hesaplara aktarılması, hesap kullanımı hakkında teknik destek ve aile incelemesi gibi birçok konuyu içermektedir. Kısacası bu işlemler sonucunda ortaya çıkan tüm maliyetler Avrupa Birliğinin gönderdiği paradan karşılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mültecilere Nakit Yardımı Yapmamaktadır
Türkiye Cumhuriyeti devleti Türkiye’deki mültecilere veya sığınmacılara nakit para yardımı yapmamaktadır. Bu konuda sosyal medyada çıkan iddiaların tamamı asılsızdır. Mültecilerin PTT şubeleri veya banka şubeleri önünde beklemesinin sebebi kartlarına yatan parayı çekmek içindir. Bu paranın devlet bankaları üzerinden dağıtılıyor olması, parayı devletin verdiğini göstermez.

Para Kimlere Veriliyor?
Sosyal Uyum Yardımı Türkiye’de yaşayan Suriyeliler içindir. Fakat bu para ülkemizde yaşayan bütün Suriyelilere VERİLMEMEKTEDİR. Arabası, evi, dükkanı olan, yüksek değerli bir varlığı bulunan bir Suriyeli bu yardımdan YARARLANAMAZ. Yardım için başvuru yapan Suriyeli bir ailenin evine Sosyal Yardım ve Destek Vakfı tarafından incelemeye gidilir. Bu incelemede başvuru esnasında verilen bilgilerin yanlış olduğu tespit edilirse yardım kesilir.

Kaç Kişi Sosyal Uyum Yardımı Alıyor?
Sosyal Uyum Yardımından faydalanan kişi sayısı 30 Kasım 2018 tarihi itibarıyla 1 milyon 447 bindir. Bu kişilerin %60’ını 18 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. (868 bin 200 kişi) Buna göre her ay yaklaşık 32 milyon 762 bin dolar para, Türkiye’ye gönderilen paradan Kızılay Kart aracılığı ile uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancıların hesaplarına aktarılmaktadır.

Bu Yardım Neden Yoksul Türk ailelerine Verilmiyor?
Yardım sadece geçici koruma altındakiler için çünkü Avrupa Birliği bu parayı sadece geçici koruma statüsünde olanlara dağıtılması için göndermektedir. Mülteciler olmasaydı zaten böyle bir destek programı olmayacaktı. Bu yardımın aynısı ve miktar olarak daha fazlası Türk ailelerine devletimiz tarafından verilmektedir. İhtiyaç sahibi Türk vatandaşları ikamet ettikleri yerlerdeki belediye, kaymakamlık veya valiliklere giderek sosyal yardım masalarından destek için başvuru yapabilirler. Üstelik devletimiz Türk vatandaşlarına bu yardımın üzerinde destek sunmaya özen göstermektedir.

Ne Zamana Kadar Bu Yardım Verilecek?
Program kapsamında yardım almaya hak kazanan aileler, uygunlukları devam ettiği ve programda fon olduğu sürece nakit yardımı almaya devam edeceklerdir. Türk Hükümetinin bu yardımı devam ettirme gibi bir taahhüdü yoktur.

Her türlü sorunuz için bize İLETİŞİM FORMUNU kullanarak ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
 
 
 
golge