Çevirim içi Türkçe Kursu Kaynakları

Yüz yüze eğitime devam etme imkânı olup ancak salgın ile birlikte eğitimlere çevrim içi devam edemeyen/devam etmeye imkân bulamayan mülteci/sığınmacı bireyler salgının en çok mağdur ettiği kesimdir. Mülteciler Derneği olarak salgın ile birlikte Türkçe öğretim kurslarımızı çevrim içi ortama taşıdık. Sınırlı sayıyla yürüttüğümüz Türkçe kurslarımız salgın sürecinde pek çok bireyin dil bariyerini aşmalarına ve Türkçe öğrenmelerine olanak sağlamaktadır. Ancak Türkçe kurslarımızdan iş/diğer koşulların uygun olmaması nedeniyle yararlanamayan pek çok bireyin var olduğunu biliyoruz. Bunun için de Türkçe öğrenmek isteyen her bireyin çevrim içi ortamda Türkçe öğrenmelerini kolaylaştıracak video eğitimleri paylaşmak istedik. Aşağıda yer alan Türkçe eğitim kanalları ve uygulamasıyla dilediğiniz yerde ve zamanda Türkçe öğrenmeye başlayabilir, Türkçe dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Sizlere faydalı olmasını dileriz.

Türkçe Öğretimi İçin Eğitim Video Tavsiyeleri

1. Yunus Emre Enstitüsü YouTube Kanalı (A1-B2 Seviyesi)

Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın birçok yerinde kurduğu enstitüler aracılığıyla Türkçe öğrenmek isteyen hemen herkese Türkçe eğitimleri vermektedir. Salgın dönemiyle birlikte Türkçe kurslarını YouTube kanalı aracılığıyla çevrim içi ortama taşımıştır. Videolar daha çok dil bilgisi öğretimi odaklıdır ve Türkçe öğrenirken ihtiyaç duyulabilecek dil bilgisi öğrenimini gerçekleştirebilirsiniz. Türkçe dersleri A1, A2, B1 ve B2 eğitimlerini kapsamaktadır.

2. Yunus Emre Enstitüsü Uzaktan Türkçe Öğretim Portalı

Yunus Emre Enstitüsü, çağdaş teknolojik olanaklar kullanılarak hazırlanan Uzak Türkçe Öğretim Portalı ile Türkçe’yi zamandan ve mekandan bağımsız olarak öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Uzak Türkçe Öğretim Portalında seviyelere göre belirlenen kelime listeleri ve dil bilgi yapıları aşamalı olarak sergilenmekte ve öğrencilerin günlük hayatta sıklıkla kullandıkları yapılar, dört temel dil becerisine dayalı etkinliklerle öğretilmektedir.

3. Çocuklar İçin Türkçe Öğretimi – Learn Turkish

Salgının eğitim konusunda en çok mağdur ettiği kesim çocuklardır. Hem dil bariyerini aşmak hem de okul derslerini takip etmek çocuklar için oldukça zor bir süreç olmuştur. Çocukların dil bariyerini eğlenceli videolarla aşmalarını sağlayacak ve Türkçe becerilerini geliştirmelerine katkı sunacak YouTube kanalı Learn Turkish, bu alanda zengin bir içeriğe sahiptir.

4. Anadolu Üniversitesi A1- A2 Türkçe Dersleri (Çocuk ve Yetişkin)

Anadolu Üniversitesi, Ana Dil – Learn Turkish / Türkçe Öğren YouTube kanalında yetişkin ve çocuklara yönelik A1 ve A2 seviyelerinde Türkçe öğretim videoları sunmaktadır. Kanal’da ayrıca Türkçe dil bilgisi kapsamında çeşitli videolar bulunmaktadır.

Kovid-19 Salgını, dünyada pek çok probleme yol açmış, birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Salgın; başlangıcından itibaren insanları ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak etkilemiş ve normal yaşamın değişmesine, dönüştürülmesine neden olmuştur. Salgının neden olduğu en büyük problemlerden biri de eğitim hizmetlerini sekteye uğratmasıdır.

Uzun yıllardan beri süregelen yüz yüze eğitim yerini sanal bir ortama bırakmıştır. Bu sanal ortama öğrenci ve öğretmenler kısa sürede adapte olmaya çalışırken eğitim hizmeti farklı bir dönüşüme girmiştir. Öğrenciye ve öğretmene zaman ve mekândan bağımsızlık imkânı tanıyan, öğretmeni pek çok çevrim içi araçla dersini zenginleştirmesine olanak tanıyan bu “yeni düzen” getirdiği kolaylık/zenginlik ile birlikte pek çok problemi/eksikliği ve sosyal eşitsizliği de gün yüzüne çıkarmıştır. Pek çok kişi dönüşen yeni eğitim düzenine dâhil olamamış ve yüz yüze devam ettiği eğitim hizmetlerini çevrim içi takip edememiştir.