Suriyeliler Su Faturası Ödüyor mu?

Bilinçsiz sosyal medya kullanımı ve bunu kullanarak toplumu provoke etmek isteyenler sebebiyle kaynağı ve doğruluğu belli olmayan birçok haber kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bu durum hedef olarak gösterilen kişilerin veya kitlelerin zor durumda kalmasına neden oluyor. Doğruluğundan emin olmadığınız bir haberi paylaşarak büyük bir haksızlığa ortak olduğunuzu unutmamalısınız.

Suriyeliler Su Faturası Ödemiyor İddiası
Yine sosyal medyada gündeme getirilen iddiaya göre Konya’da yaşayan bir Suriyelinin su faturası ödemediği ve faturasının sıfır lira geldiği belirtildi. Yaklaşık 24 bin kişi tarafından paylaşılan gönderide Suriyeliler yine hedef olarak gösterildi. Gönderide paylaşılan faturanın bir Suriyeliye ait olduğu ve faturanın sıfır lira geldiği doğru. Fakat paylaşılan faturanın alt kısmındaki açıklama kesildiği için ilk bakışta yanlış bir algıya sebep olabiliyor. Oysaki faturanın alt kısmında kullanım miktarı düşük olduğundan dolayı su kullanımının faturalandırılmadığı belirtiliyor. Bu sadece Suriyelilere özel bir durum değil, tüm aboneler için geçerli bir durum. Su kullanımı belli bir sınırın altında gerçekleşirse fatura sıfır lira olarak geliyor.

Suriyeliler Su Faturası Ödüyor mu?

Faturada Su Kullanım Miktarı da Yazıyor
Alt kısmı kesilmiş olan bu görsel bile aslında faturanın neden sıfır lira geldiğini anlamak için yeterli. İlk endeks ile son endekse bakıldığında sadece 1 birim değişiklik olduğu görülüyor. Yani fatura sahibi tüm fatura dönemi boyunca sadece 1 metreküp su kullanmış. Faturalandırma yapılabilmesi için 3 metreküp miktarını geçmesi gerekiyor. Faturanın yayınlanmayan kısmında su kullanım bedeli 10 liranın altında olduğu için fatura tanzim edilmemiştir uyarısı var.

KOSKi Çağrı Merkezini Arayın: 0 332 221 63 65
Faturada ismi geçen kişinin son 3 aylık fatura bilgisine ulaşmak için KOSKİ Çağrı merkezi ile görüşebilirsiniz. Buna göre aynı abone için son 3 ayda 56 lira, 48 lira ve 58 lira olacak şekilde su faturası kesilmiş. Bu durum Suriyelilerin su faturası ödemediği iddiasını asılsız kılıyor.