Suriyelilerin Online Sınavla Ehliyet Aldığı İddiası

17 Şubat 2021 tarihinde X’de (Twitter) paylaşılan bir içerikte “Suriyelilerin 2018 yılından bu yana online olarak sınava girdikleri ve ehliyet aldıkları” iddia edildi. İddiada sınavın Arapça dilinde olduğu ve ehliyet alan kişilerin Türk Vatandaşlığı bile almadan bu sınava girebildiği vurgusu yapıldı. İddiayı desteklemesi amacıyla da Arapça trafik levhalarının bulunduğu bir görsel kullanıldı. Paylaşılan içerik 288 RT ve 767 beğeni aldı.

Suriyelilerin sadece online sınava girerek sürücü belgesi aldığı iddiası bilgi eksikliğinden kaynaklanan uydurma bir iddiadır. Ehliyet sınavı, teorik sınav ve direksiyon sınavı olmak üzere iki aşamalıdır. Direksiyon sınavını geçmeden ehliyet almak mümkün değildir. Ehliyet sınavları 4 Ağustos 2018 tarihinden bu yana tüm adayları kapsayacak şekilde online yöntemle yapılmaktadır.

Ehliyet Almak için Türk Vatandaşı Olma Şartı Yoktur
Türkiye’de, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 76. maddesinde belirtilen ehliyet alma şartlarını karşılayan kişilere sürücü belgesi verilmektedir. Bu şartlar yaş, deneyim, eğitim durumu, sağlık, sınav ve adli sicil kaydıdır. Türkiye’nin de dahil olduğu Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerde, sürücü belgesi alabilmek için o ülkenin vatandaşı olmak bir koşul olarak sunulmamaktadır. Bu ülkelerden birinde alınan ehliyet anlaşmaya taraf olan tüm ülkelerde kullanılabilir. Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkeler hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Suriyelilerin Online Sınavla Ehliyet Aldığı İddiası

Paylaşımdaki Trafik Levhaları Türkiye’ye Ait değil
Paylaşımdaki iddiayı güçlendirmek adına kullanılan Arapça levhalar ise Lübnan ve Tunus’ta kullanıldığını tespit ettiğimiz trafik levhalarıdır. Görselde kullanılan bir çok levha ülkemizde farklı renk ve şekillerde kullanılmaktadır. Türkiye’de kullanılan trafik levhalarına bu linkten ulaşarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Suriyelilerin Online Sınavla Ehliyet Aldığı İddiası

Teorik Sınav 2018 Yılından Beri Online Olarak Yapılmaktadır
Ehliyet sınavı teorik sınav ve direksiyon sınavı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Teorik sınavı geçebilmek için 70 puan ve üstü not almak gereklidir. Teorik sınavdan en az 70 puan alanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Sürücü belgesi almak isteyen bir kişi sadece teorik sınavı geçerek ehliyet alamaz. Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 Ağustos 2018 tarihinden bu yana her 2 ayda bir e-Sınav yöntemi ile yapılmaktadır. Online sınav yöntemi sadece Suriyelilere uygulanan bir yöntem olmayıp tüm sürücü adayları teorik sınava online olarak katılabilmektedir.

Teorik Sınavda Birden Fazla Yabancı Dil Seçeneği Mevcut
Teorik sınavda yabancı dil seçeneği olarak yalnızca Arapça değil İngilizce, Almanca, Rusça, Çince ve Farsça dil seçenekleri de bulunuyor. Teorik sınavın çeşitli dillerde yapılması ülkemize özgü bir durum değildir. ABD, İsveç ve Hollanda gibi ülkelerde Türkçe teori sınavları uygulanmaktadır.

Sürücü Kursları Ehliyet Verebilir mi?
Sürücü belgesi sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmakta olup sınavları başarıyla geçenlere sürücü belgeleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Sürücü kurslarının sınav yapma ya da sürücü belgesi verme yetkisi bulunmamaktadır.