Suriye’den Alınan Sürücü Belgesi Türkiye’de Geçerli mi?

Yabancı sürücü belgelerinin Türkiye’deki geçerliliği karayolu trafiği konvansiyonuna taraf olan ülkelerle yapılan anlaşmalara göre değişiklik göstermektedir. Suriye, karayolu trafiği konvansiyonuna taraf olan ülkeler arasında bulunmadığından dolayı ülkemizde yaşayan bir Suriyeli Türkiye’de araç kullanabilmek için sürücü kursuna giderek sürücü belgesi almak zorundadır. Kendi ülkesinden aldığı sürücü belgesi geçerli değildir.

En Fazla 6 Ay Araç Kullanabilir
Bir yabancı Türkiye dışındaki herhangi bir ülkeden aldığı sürücü belgesi ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir. Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur. Değiştirme işlemi yapmayanların ehliyetleri yokmuş gibi işlem yapılır. Bir sürücü, kendi ülkesinde aldığı sürücü belgesini sürücü sınavına girmeden Türkiye’deki sürücü belgesi ile değiştirebilmesi için ülkesinin karayolu trafiği konvansiyonuna taraf ülkeler listesinde yer alması gerekir. Aksi halde bu değişiklik işlemi yapılamaz. Suriye devletinin böyle bir anlaşması olmadığı için Suriyeli sığınmacılar Türkiye’deki bir sürücü kursuna gidip eğitim alarak sıfırdan ehliyet almaları gerekmektedir.

Suriyeliler Ehliyet Alabilir mi?
Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesine sahip olmayan ve araç kullanmak isteyen tüm Suriyeliler, Türkiye’deki herhangi bir sürücü kursuna kaydolup gerekli eğitimleri aldıktan sonra sınavlara girip başarılı olarak ehliyet alabilirler. Türkçe bilmeyen Suriyeliler Arapça dilinde ders anlatan kurslara kayıt olabilir. Sürücü Sınavı başvurusu esnasında da “Tercüman” talebini başvuru formunda belirtmesi gereklidir. Tercüman talep edenler sınava yeminli tercüman eşliğinde girerler.

Suriyeli Ehliyeti Türk Ehliyetine Çevirmek
Daha önce yabancı sürücü belgesini noterden veya konsolosluktan tercüme ettirip, gerekli evrakları hazırlayıp harç parasını yatırdıktan sonra Suriye ehliyetinizi Türkiye ehliyetine çevirebiliyordunuz. Fakat artık bu işlemler Suriyeliler için geçerli değil.

Karayolu Trafiği Konvansiyonuna Taraf Olan Ülkeler Listesi
Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Belçika, Beyaz Rusya(Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvator, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Fas, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gana, Guyana, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İran İslam Cumhuriyeti, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kostarika, Kuveyt, Küba, Letonya, Liberya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Meksika, Moğolistan, Moldova, Monako, Nijer, Norveç, Orta Afrika Cumhuriyeti, Özbekistan, Pakistan, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Senegal, Seyşeller, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Şili, Tacikistan, Tayland, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Yunanistan, Zimbabve (Güncel listeye bu linkten ulaşabilirsiniz)

*Suriyelilerle ilgili sosyal medyada çıkan 17 asılsız iddiayı inceledik. Mülteciler Derneği tarafından hazırlanan Doğru Bilinen Yanlışlar kitapçığına ulaşmak için tıklayınız…

Suriyelilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Ahmet Selman ÖzdemirAhmet Selman ÖZDEMİR
Dijital Medya Sorumlusu
Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezunu olan Ahmet Selman Özdemir Mülteciler Derneğinde Dijital Medya Sorumlusu olarak çalışmaktadır.