14 Yaşındaki İbrahim Umuduna Kavuştu

Savaşın en acı yanlarından biri insanın vücudundan bir parçayı kaybetmesidir.

14 yaşında olan İbrahim’in acısı da bu şekilde. Bombalı bir patlama sonucu ayağını kaybeden İbrahim, ayakta durabilmek için BPRM desteği ve Relief International partnerliğinde faaliyet gösterdiğimiz Mülteciler Derneği Fiziksel Rehabilitasyon merkezine geldi. Fizik tedavi hizmetlerinden yararlanabilmesi adına İbrahim’in tedavisine başladık.

Suriye savaşında uçaktan atılan bir bombanın patlamasının sonucu bacaklarından ağır yaralanan İbrahim, yapılan tüm müdahale ve operasyonlara rağmen sol bacağını kaybediyor. İbrahim, daha rahat ve iyi yürümek adına çeşitli tedaviler görmüş olsa  da ağrıları gitgide artmış ve bu ağrılar onun için dayanılmaz bir hâl almıştı.

14 yaşındaki İbrahim derneğimizin fizik tedavi hizmetleri olduğu ile ilgili bilgi aldıktan sonra Mart ayında fizik tedavi ve protez için başvuruda bulunmuş ve fizik tedavi merkezinde tedaviye alınmıştır.

İbrahim derneğimize ilk geldiğinde bacağını iyi hissetmiyor ve dayanılmaz ağrılarının olduğunu söylüyordu. Ailesi bizden hem fizik hem de yeni protez tedavisi için destek istedi. İbrahim’in tedavisi Mart ayı içerisinde başlatıldı. Önce kasları güçlendirmek için bir tedavi uyguladık. Daha sonra ağrılarını azaltmak ve gidermek adına yeni tedaviler yaptık. Bacağına takılması için de protez hazırladık. Protezi nasıl kullanacağı ve nasıl denge kuracağını öğretmeye çalıştık.

Yaklaşık 6 ay gerek fizik tedavi gerekse protez tedavisi gören İbrahim’in tedavisi başarıyla sonlandırıldı. İbrahim artık bağımsız bir şekilde yürüyebiliyor, okula gidebiliyor ve oyun oynayabiliyor. Bu süreçte İbrahim’in kasları da fizik tedavi seansları ile birlikte güçlendirildi.

Fizyoterapistimiz, İbrahim’in Durumuna ilişkin bunları kaydediyor:

“İbrahim 2015 Haziran ayında Suriye’de bomba saldırısı nedeniyle sol bacağından yaralanmış hemen hastanede kaldırılmıştı. Tüm müdahalelere rağmen bacağını kaybetmişti. İşte ülkesinde tedavi süreci böyle tamamlandı. Daha sonra tedavisini devam ettirmek için İbrahim ailesiyle Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’a yerleşmişti. 2016 yılında bir protez takılmış, ama o protez eski olduğu için kırılmıştı babası zorluk çekmesin diye tahtadan yapmış ama o da sağlıklı olmadığı için çocuk kullanamamış hem bacağında ağrı hissetmiş hem de deformasyona sebep olmuştu. Haziran ayında protez sürecini başlattık,  yeni testler yapıldı ve denemeler ile beraber süreç bir ayda tamamlandı.

FİZYOTERAPİSTİMİZ DUYGULARINI ŞÖYLE PAYLAŞTI:

Tedavilerimiz güzel sonuç verince çok mutlu oluruz, kendimizi motive ediyoruz. Bir insana umut olmak bizim için en değerli hizmettir. Hamd olsun çocuk şimdi bağımsız hale geldi. 2021 Temmuz ayında tedavisini başarılı bir şekilde tamamladık. Pandeminin zor şartlarına rağmen biz çocuğun tedavi sürecini zaman aksatmadan gerek çevrim içi gerekse yüz yüze takip ettik.

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.