Leylaklar Ülkesinde Programı Devam Ediyor

MSYDD olarak 2019 yılında başladığımız ve halen devam ettirmekte olduğumuz Leylaklar Ülkesinde Programında okul temelli sosyal uyum çalışmalarına yer veriyoruz. Sultanbeyli ilçesinde yer alan devlet okullarında devam eden programda göçmen ve Türkiyeli öğrencilerden oluşan kapalı gruplar ile iletişim becerileri, çatışma çözümü ve sosyal uyumu temel alan farkındalık çalışmaları, farklı kültürlerden akranların birbirleriyle kaynaşmasını destekleyen oyun ve aktiviteler bulunuyor.

Çocuklar arasındaki kültürel zenginliklere odaklanan oturumlar ile göçmen ve Türkiyeli çocuklar arasındaki ayrımcılık ve ön yargıyı azaltmak, kaynaşmayı desteklemek, sınıf içindeki sosyal uyum ve iş birliğini güçlendirmek amaçlanmaktadır.

Sultanbeyli Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Leylaklar Ülkesinde
Leylaklar Ülkesinde Programı Çocuk ve Gençlik Merkezimizdeki psikolojik danışmanlarımızın kolaylaştırıcılığında Sultanbeyli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde uygulandı. Programa Kasım ayının ilk haftası okulun konferans salonunda öğrencilerle tanışma toplantısı yaparak başladık. Öğrencilerin kendi aralarında tanışmalarını desteklediğimiz oturumda aynı zamanda yapılacak diğer oturumları ve programın içeriğini konuştuk. Sonraki oturumlarda kaynaştırıcı uygulamalarla devam ettik ve “empati”, “iletişim”, “çocuk hakları”, “göç” ve “toplumsal cinsiyet” temalarına değindik. Çalışılan temalarda öğrenciler arasında zaman zaman görüş farklılıkları da oldu. Böylece farklı fikirleri tartışabilme becerisinin de gelişmesine katkı sağladık.

Cam Ocağı Vakfı’nda Sanatla Uyum
5 hafta boyunca birbirleriyle iletişim ve etkileşim halinde olan öğrencilerle Cam Ocağı Vakfı’nı gezdik. Öğrencileri cam sanatı ile tanıştırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz ziyarette Cam Ocağı Vakfının içerisinde yer alan “Cam Boncuk” “Füzyon” ve “Üfleme Cam” atölyelerine katıldık. Özellikle Füzyon Atölyesinde öğrencilerin birbirlerine tasarım konusunda destek olduğunu gözlemledik.