Tesnim Desteksiz Yürüyebiliyor

Serebral Palsi Diparalezi rahatsızlığı yaşayan 7 yaşındaki Tesnim’i, ailesi Temmuz ayında Derneğin Ümraniye’de bulunan Fizik Tedavi Merkezine getirdi. Tedaviden önceki süreçte yürüyemeyen Tesnim’e düzenli tedavi seanslarının yanı sıra ortez desteği de sağlandı.

Tesnim ilk geldiğinde sadece desteksiz oturabiliyordu. Fizik tedavi seanslarında germe ve güçlendirme egzersizleri yapıldı. Alt ekstremitelerde tendon kısalma sorunları vardı. Eylül ayında uzatma ameliyatı olmuştu. Alçıyı çıkardıktan sonra Ekim ayında tekrar fizik tedavi seanslarına başladı ve destekli ayakta durma aşamasına geldi. Kasım ayında alt ekstremiteleri desteklemek için ortez yapıldı. Hem ortez desteği ile hem de seanslara düzenli devam ettiği için güzel bir yol kat etti ve desteksiz ayakta durabilmeye başladı. Fizik tedavi süreci devam ediyor ve şimdi Tesnim 4 adıma kadar desteksiz yürüyebiliyor. Merdivenleri ise destekle inip çıkabiliyor.

Babası Tesnim’in tedavi süreci için şunları söyledi;

Kızımın durumu şu an daha iyi, ameliyattan önce ve sonra Mülteciler Derneği’nden fizik tedavi desteği aldık. Tesnim ayakta duramıyor ve yürüyemiyordu. Şu an bir iki adım atabiliyor. Tesnim yedi yaşında ve bu zamana kadar yürüyebileceğini hayal dahi edememiştik, hiç umudumuz olmamıştı. Dernekteki seansların çok faydası oldu. Bizi sevindirdikleri için çok teşekkür ederim.

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.