Gençlerle Cam Sanatını Deneyimledik

Sosyal uyum faaliyetlerinde gerçekleştirilen dış mekân aktiviteleri özellikle dezavantajlı toplumların sosyal-kültürel faaliyetlere erişimlerini desteklemekle birlikte bireyler ve kültürler arası etkileşimi de kolaylaştırıcı bir rol üstlenmektedir.

Dış mekan aktiviteleri kapsamında Beykoz’da bulunan Cam Ocağı Vakfı’nda Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi 11 ve 12. Sınıf öğrencileri ile bir araya geldik.

Cam Ocağı Vakfı’nı ziyaret eden gençler önce camın tarihçesi hakkında bilgi edindi daha sonra camın sanata dönüşmesini, cam sanatçılarının canlı performansı ile izleme şansı yakaladılar. Sıcak cam üfleme metodunu eğitmen yardımı ile deneyimlediler.

Bir sonraki deneyimleme ise boncuk atölyesinde gerçekleştirildi. Uygulamadan hemen önce cam sanatçısı boncuk yapımını canlı olarak gösterdi ve çalışmanın dikkat edilmesi gereken noktaları hakkında bilgi verdi. Hemen ardından öğrenciler eğitmen yardımıyla kendileri boncuklarını tasarlayıp ürettiler. Üretilen boncuklar ise gün sonunda gençlerle hediye edildi.

Hayal Gücünün Cam’a Dökülmesi

Boncuk yapımı sonrası füzyon tekniği hakkında bilgi alan gençlerle tekniğin uygulaması da gerçekleştirildi. Uygulamanın ilk adımı olarak hayal gücü aktivitesi yapıldı. Gençler ile ortamın ses ve renklerinden uzaklaşarak kendi iç dünyalarındaki renkler ve şekillerin neler olduğu üzerine sohbet edildi. Sohbet sırasında ifade ettikleri renk ve şekilleri saydam cam bir panoya renkli küçük cam parçaları ile kendileri resmettiler.

Program sonunda Cam Ocağı Vakfı’ndaki tüm çalışmaları farklı milletlerden sanatçıların beraberce ürettiğini gözlemleyen gençler aynı ahengi kendilerinin de yakalayabileceklerinin farkına vardılar.

Etkinliklerimizden haberdar olmak ve katılmak için Tıklayınız.