Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Evlilik YüzükTürkiye’de sığınmacılara, mültecilere ve vatansız kişilere yönelik bütün evlilik usulleri için geçerli kanun Türk kanunlarıdır. Türk mevzuatına göre, bir Türk vatandaşı ile bir sığınmacı, mülteci veya vatansız bir kişi veya farklı uyruklardan iki sığınmacı veya mülteci Türk makamları tarafından evlendirilebilir. Türk makamları tarafından kıyılan bütün nikâhlar Türk Medeni Kanunu ve ilgili yönetmeliklere tabidir.

Nikah Nerede Kıyılır?
Nikâhlar belediyelerin evlendirme dairelerindeki nikâh memurları tarafından kıyılır. Bu nedenle, evlenmek isteyen çiftlerin ilgili belgeleri belediyelere sunmaları gerekmektedir.

Türk Medeni Kanununda belirtildiği üzere, Türkiye’de yalnızca resmi (medeni) nikâh yasal olarak tanınmaktadır. Resmi nikâh harici hiçbir nikâh türü Türkiye’de tanınmamaktadır.

Resmi nikâh, çocukların ve özellikle kadınlar olmak üzere eşlerin yasal haklarını güvence altına almak açısından önemlidir. Yalnızca resmi nikâhtan sonra dini nikâha (imamlar tarafından kıyılan) izin verilmektedir.

Evlilik Yaşı kaç?
Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Kişinin 18 yaşın altında evlenmesine olanak sağlayan birkaç istisna bulunmaktadır. 17 yaşındaki bir kişinin evlenmesine ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla izin verilebilir; 16 yaşındaki bir kişinin evlenmesine ise mahkeme kararı ve ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla izin verilebilir.

Çocukla yapılan resmi olmayan bir “evlilik” Türk Ceza Kanunu uyarınca çocuk istismarı olarak değerlendirilmektedir. Failler hapis cezası da dâhil olmak üzere cezalandırılmaktadır.

Evlenmek için Gerekli Belgeler
Evlenmek için aşağıdaki belgelerin belediyelerin evlendirme dairelerine sunulması gerekmektedir:

  • Evlenme beyannamesi (Başvuru anında kişilerin doldurması için başvuru yerinde verilir)
  • Bekarlık belgesi (İl Göç İdarelerinden alınabilir)
  • Sağlık raporu (Tüm hastanelerden alınan raporlar geçerlidir ancak muayene sırasında doktora evlenmek için olduğu belirtilmelidir)
  • Uluslararası koruma başvuru sahibi kayıt belgesi, uluslararası koruma başvuru sahibi kimlik belgesi, uluslararası koruma statü sahibi kimlik belgesi veya geçici koruma kimlik belgesi ve fotokopisi,
  • 6 adet fotoğraf
  • Buna ek olarak, reşit olmayanlar ve kısıtlı kapasitesi olan kişiler için yasal temsilcinin imzası onaylanmış yazılı izin belgesi gerekmektedir.

İkamet Şartı ve Kızlık Soyadı
Çiftlerden birinin evlenme başvurusu yapılan ilçe sınırları içerisinde ikamet etmesi şart olduğu gibi; başka bir ilde kayıtlı olanların bu illerdeki İl Göç İdaresine birlikte müracaatları gerekmektedir. Bekarlık soyadını kullanmak isteyen kadınlar, müracaat esnasında dilekçeyle talepte bulunabilirler. Kişilerin evlenebilmeleri için halihazırda kimliklerinde “bekar” yazmalıdır.

 
 
 
golge