Rağad Okula Başladı

Doğuştan Spina Bifida* hastalığı bulunan ve yürümekte zorluk çeken 7 yaşındaki Rağad El-Hüseyin, Mülteciler Derneği Fizik Tedavi Merkezinde verilen hizmetlerinden yararlanarak, 4 yıl boyunca tedavi gördü. Şimdi destek kullanarak yürüyebiliyor.

Spina Bifida olarak bilinen hastalık nedeniyle yataktan kalkmakta zorlanan El-Hüseyin için Mülteciler Derneğinde fizik tedavi hizmeti verildiğini çevresinden öğrenen ailesi derneğin Fiziksel Rehabilitasyon birimine 4 yıl önce başvuru yaptı. El-Hüseyin’in, 2017’den bu yana düzenli bir şekilde devam eden tedavisini takip eden fizyoterapistine göre gün geçtikçe durumu iyiye doğru gidiyor; bacaklarını hareket ettirmeye başladı ve yürüteç yardımı ile yürüyebiliyor.

Uzun ve kademeli bir şekilde tedavi gördükten sonra kaslarında gelişme olduğu görülen El-Hüseyin’in okula gitmesine hiçbir engel olmadığına karar verildi. Yeni dönemde okula başlayan Rağad’ı babası tekerlekli sandalye ile okula götürüyor. Tedavisi ise halen devam etmekte ve desteksiz bir şekilde yürüyebilmesi adına aylık kontrolleri de yapılmaktadır.

Fizyoterapisti Rağad’ın Durumunu Şu Şekilde Özetliyor:

“Ailesi Ağustos 2017’de başvuru yaptığında Rağad kendini hareket ettiremiyor sadece yatakta uzanabiliyordu. Biz de fizik tedavi sürecini başlattık. Hızlı bir iyileşme için haftada iki – üç seansla başlayıp seansları kademeli olarak normal aralıklara getirdik. El-Hüseyin’in bu yıl okula başlaması bizi oldukça mutlu etti. Şu an durumu ilk geldiği haline göre oldukça iyi. İlk zamanlar bacaklarını kaldıramıyor, yürüyemiyordu. Fizik tedavi seansları sonucunda kasları güçlendi ve bacaklarını kaldırabilmeye başladı. Amacımız tedavisinde kademeli bir şekilde ilerleyip desteksiz de yürüyebilmesini sağlamak.”

Salgın sürecinin devam ettiği günlerde ise El-Hüseyin’in tedavisine çevrim içi olarak düzenli bir şekilde devam edilmiştir. Desteksiz yürüyebilme hedefine ulaşana kadar tedavi sürecinin devam etmesi planlanıyor. Bu süreçte takılan cihazla ilgili bir rahatsızlık yaşayıp yaşamadığını kontrol edebilmek ve gidişatı gözlemleyebilmek amacıyla da her ay bir seans yapılmaktadır.

Rağad’ın babası, doğuştan hasta olan çocuğunun her geçen gün iyiye gittiğini görünce çok sevindiğini ifade etti. Kızını okula gönderebilmekten de ayrıca mutluluk duyduğunu dile getiren baba, Rağad’ın desteksiz bir şekilde tek başına yürüyebilmesi için de her zaman dua ettiğini ve Mülteciler Derneği’ne sunduğu imkânlardan dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

*Spina Bifida: Omurganın ayrık olması durumudur.

Spina bifida, anne karnında oluşan bir hastalıktır. Hamileliğin ilk ayında oluşan bu anomalide, bebeğin omurgası şekillenirken tam olarak kapanmaz ve bu nedenle halk arasında “Ayrık omurga hastalığı” olarak da bilinir. Türkiye’de her bin bebekten 3’ünde görülmektedir.

 

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.