Facebook’ta Bir Gönderiyi Asılsız Haber Olarak İşaretleme

Bugün basit bir akıllı telefon üzerinden sosyal medyanın gücünü kullanarak dakikalar içerisinde yalan yanlış birçok bilgiyi herkese açık olarak paylaşabilirsiniz. Sosyal medyanın bilinçsiz kullanımı, paylaştığınız bu içeriklerin kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaşmasını sağlar.

Facebook, Twitter ve instagram gibi çok kullanılan sosyal medya platformları bu tür durumlarla ilgili önlemler almaktadır. İşte bu önlemlerden biri, asılsız olan bir bilginin yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen Facebook’taki “Gönderileri Asılsız Haber Olarak İşaretleme” özelliğidir.

Facebook’ta Bir Gönderiyi Asılsız Haber Olarak İşaretlemek için:

1-Asılsız haber olarak bildirmek istediğiniz gönderinin sağ üst köşesindeki Seçeneklere basın. Açılan pencereden “Bu gönderiyle ilgili görüşlerini bildir” seçeneğine tıklayın.

2-Bu Gönderiyle ilgili Görüşlerini Bildir penceresinde yer alan “Asılsız Haber” seçeneğini işaretleyip Gönder butonuna basarak Facebook’a bildirimde bulunabilirsiniz.

Bu şekilde yaparak asılsız haberleri Facebook’a bildirebilir ve yayılmasını engellemeye yardımcı olabilirsiniz.

Facebook'ta Bir Gönderiyi Asılsız Haber Olarak İşaretleme

Facebook'ta Bir Gönderiyi Asılsız Haber Olarak İşaretleme

Yukarıdaki Görsellerde Kullanılan Haber Hakkında:
Mülteciler Derneği olarak asılsız haberlerin yayılmasını önlemek ve doğru bilgileri teyit etmek konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Yukarıdaki ekran görüntüleri Sözcü Gazetesinin 20 Mart 2018 tarihinde paylaştığı “Suriyelilerin Telefon Faturasını Türk Vatandaşları Ödeyecek” başlıklı asılsız habere aittir. Bu asılsız haberle ilgili açıklamamızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

Suriyelilerin Telefon Görüşmelerini Devlet mi Karşılıyor?