Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Yabancı Öğrenci Lisans Lisansüstü Bursu

Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almak isteyen yabancı öğrencilere Türkiye Bursları (www.turkiyeburslari.gov.tr) tarafından burs verilecek. Program ayrıca araştırma bursu için başvuruda bulunmak isteyenlere de açık. 16 Nisan 2018 tarihinde başvuruları başlayacak olan programın başvuruları 16 Mayıs tarihinde sonlanacak. Başvurular Türkiye Bursları internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Başvuru Şartları:
Başvurulan burs düzeyine göre bir alt düzeydeki programdan (örneğin yüksek lisans için lisans programından) mezun ya da içinde bulunulan akademik yılın sonunda mezun olabilecek durumda olan adaylar Türkiye Burslarına başvurabilir.

Adaylardan:

  • Lisans programına başvuracakların 01.01.1997,
  • Yüksek lisansa başvuracakların 01.01.1988,
  • Doktoraya başvuracakların 01.01.1983,
  • Araştırma Bursuna başvuracakların (tercihen) 01.01.1973 veya daha sonrası doğumlu olmaları,
  • Eğitime engel bir sağlık sorunu bulunmaması şartları aranmaktadır.
  • Adaylardan başvurdukları burs düzeyi ve programlara göre istenen düzeyde akademik başarıya sahip olması beklenmektedir. Burs programlarına göre akademik başarı düzeyleri Değerlendirme ve Seçim Bölümü’nde yer almaktadır.
  • Ayrıca adayların başvuracağı düzeyde Türkiye’de bir programda halen eğitim görmemeleri gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanlar Türkiye Burslarına başvuramazlar.

Türkiye Bursları, bu şartları taşıyan dünyanın bütün ülkelerinden adaylara açıktır.

Türkiye Bursları Nedir?
Türkiye Bursları, Türkiye Cumhuriyeti tarafından uluslararası öğrencilere verilen kamu kaynaklı yükseköğrenim burslarıdır. Avrupa Birliği çerçevesinde yürütülen (Erasmus vb.) projeler ile Yükseköğretim Kurulu’nun ikili anlaşmalar çerçevesinde ya da üniversitelerin verdiği burslarla ülkemize gelen yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye Bursları kapsamının dışındadır.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge