Türk ve Suriyeliler için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayata Fırsat Projesi” kapsamında düzenlenen “Girişime Destek Programı” Hatay, Bursa ve İstanbul illerinde toplamda 420 Suriyeli ve Türk vatandaşına girişimcilik eğitimleri vermeye başlamıştır. İstanbul’da yapılan eğitimler Sultanbeyli ilçesindeki Mülteciler Derneği Toplum Merkezinde gerçekleştirilmektedir.

3 farklı şehirde 420 kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi, 84 kişiye mentörlük, 42 kişiye hibe sağlanacak projeye şimdiye kadar 50 geçici koruma kapsamındaki Suriyeli ve 25 Türk vatandaşı katılım sağlamıştır. Kursiyerler, KOSGEB eğitmenleri tarafından verilmekte olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında mentörler eşliğinde iş planları oluşturup komisyona sunarak 45 bin liraya kadar finansal destek alma imkanına erişebileceklerdir.

Projenin amacı kendi işlerini kurmak veya büyütmek isteyen girişimcilerin KOSGEB eğitimlerinden ve finansal desteklerinden faydalanabilmesidir.