Reyyan Sağlığına Kavuşuyor

Henüz 2 yaşında Serebral Palsi* hastalığı bulunan Reyyan, geçtiğimiz Eylül ayında ailesiyle birlikte derneğimize geldiğinde yataktan kalkmakta ve yürümekte zorlanıyordu. Mülteciler Derneği’nin fizik tedavi birimi tarafında sağlanan üç aylık tedavi sonucunda Reyyan, tek başına oturabiliyor ve kısmi destekle bacakları üzerinde durabiliyor.

Serebral Palsi hastalığı ile mücadele eden ve bacaklarını hareket ettirmekte zorlanan Reyyan Sultanbeyli’de faaliyet yürüten Mülteciler Derneği Rehabilitasyon merkezimize başvuru yaptı. Reyyan aylar süren tedavi sonrası tek başına oturabiliyor ve hareket kabiliyeti gün geçtikçe artıyor. Ayrıca Reyyan’ın tedavi sürecinde bacaklarında deformite oluşmaması ve ayakta durmasına yardımcı olması için Mülteciler Derneği desteğiyle ortez sağlandı. Fizyoterapisti, Reyyan’ın kaslarını güçlendirmek için planlı bir şekilde tedavi sürecini takip ediyor. Reyyan için planlanan bir sonraki hedef ise denge kazanıp tek başına yürüyebilmesi.

Baba, Kızının Sağlığına Kavuşmasını Umut Ediyor

Reyyan’ın babası, kızının sağlığının her geçen gün ilerleme gösterdiğini görünce çok sevindiğini söyledi ve bir gün kızının oldukça güçlü olacağını umuyor. Reyyan güçlenip tek başına ayakta durana dek tedavisini kesintisiz bir şekilde devam ettireceğini belirtti. Mülteciler Derneği’nin sağlamış olduğu insani yardım hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve diğer tüm hastalara acil şifalar diledi.

Serebral Palsi Nasıl Bir Hastalık?

Gelişmekte olan beynin hasarına bağlı, ilerleyici olmayan, kalıcı hareket ve duruş bozukluğudur. Serebral Palsi, insan vücudundaki kasların hareketlerini, tonusunu veya vücudun duruşunu etkileyen bir grup fiziksel engel durumuna neden olur.

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.