Suriyeliler Seçimde Oy Kullanacak mı?

Seçim tarihi itibarıyla 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir. Seçimlere katılabilmenin ilk kuralı Türk vatandaşı olmaktır. Kanuna göre Türk vatandaşı olmayanlar seçimlerde veya halk oylamalarında oy kullanamazlar. Bu sebeple Türkiye’de bulunan Suriyelilerin oy kullanma hakkı bulunmamaktadır.

99 ile Başlayan Kimlik Numarası ile Oy Kullanılabilir mi?
Türkiye’de yaşayan yabancılara 99 ile başlayan Yabancı Kimlik Numarası verilmektedir. 9 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olan bir kişi Türk Vatandaşı değildir. Bu kişilere resmi işlemlerde takip kolaylığı açısından 9 ile başlayan bir numara verilmiştir. 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip kişiler seçimlerde oy kullanamazlar. Yabancı kimlik numarasına sahip olmak o kişiye seçimlerde oy kullanma hakkı vermez. Suriyelilerin oy kullanabileceği yönündeki iddialar tamamen asılsızdır.

Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun

Seçimlerde Suriye Asıllı Kaç Türk Vatandaşı Oy Kullandı?
İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Kasım 2018 tarihinde yapılan açıklamada, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili seçimlerinde Türk Vatandaşlığı alan 22 bin Suriyelinin, 8 Mart 2019 tarihinde yapılan diğer bir açıklamada ise 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türk Vatandaşlığı alan 53 bin 99 Suriyelinin oy kullanma hakkına sahip olduğu belirtilmiştir.

2023 Seçimlerinde Suriyeliler Oy Kullanabiliyor Mu?
Geçici koruma altındaki Suriyelilerin oy kullanma hakkı bulunmadığından Türkiye’deki statüleri değişmediği sürece 2023 seçimleri de dahil olmak üzere Türkiye’de yapılacak referandum ve seçimlerde de oy kullanamayacaklar. Sonradan Türk Vatandaşlığı alan bir yabancının Türk vatandaşlığına geçtikten sonraki 1 yıl içerisinde yapılan seçimlere katılma hakkı bulunmuyor.


Ahmet Selman ÖzdemirAhmet Selman ÖZDEMİR
Dijital Medya Sorumlusu
Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezunu olan Ahmet Selman Özdemir Mülteciler Derneğinde Dijital Medya Sorumlusu olarak çalışmaktadır.