Suriyeliler Seçimde Oy Kullanacak mı?

Seçim tarihi itibarıyla 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir. Seçimlere katılabilmenin ilk kuralı Türk vatandaşı olmaktır. Kanuna göre Türk vatandaşı olmayanlar seçimlerde veya halk oylamalarında oy kullanamazlar. Bu sebeple Türkiye’de bulunan Suriyelilerin oy kullanma hakkı bulunmamaktadır. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde yabancılar oy kullanamazlar.

99 ile Başlayan Kimlik Numarası ile Oy Kullanılabilir mi?
Türkiye’de yaşayan yabancılara 99 ile başlayan Yabancı Kimlik Numarası verilmektedir. 9 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olan bir kişi Türk Vatandaşı değildir. Bu kişilere resmi işlemlerde takip kolaylığı açısından 9 ile başlayan bir numara verilmiştir. 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip kişiler seçimlerde oy kullanamazlar. Yabancı kimlik numarasına sahip olmak o kişiye seçimlerde oy kullanma hakkı vermez. Suriyelilerin oy kullanabileceği yönündeki iddialar tamamen asılsızdır.

Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun

24 Haziran 2018 Seçimlerinde Kaç Suriye Asıllı Türk Vatandaşı Oy Kullandı?
15 Kasım 2018 tarihinde İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu’nun açıklamasına göre “24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili Seçiminde Türk Vatandaşlığı alan 22 bin Suriyeli oy kullanmıştır.” denildi.

31 Mart 2019 Seçimlerinde Kaç Suriye Asıllı Türk Vatandaşı Oy Kullanacak?
İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu’nun 8 Mart 2019 tarihinde yaptığı açıklamaya göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türk Vatandaşlığına geçen 53 bin 99 Suriyelinin oy kullanabileceği açıklandı.

*Suriyelilerle ilgili sosyal medyada çıkan 17 asılsız iddiayı inceledik. Mülteciler Derneği tarafından hazırlanan Doğru Bilinen Yanlışlar kitapçığına ulaşmak için tıklayınız…

Suriyelilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar