İş Görüşmesinde Sorulabilecek Sorular

Bir önceki yazımızda sizlerle bir iş görüşmesi öncesinde ve esnasında nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise bir iş görüşmesi sırasında sorulabilecek belirli soru kalıpları üzerine bazı kısa ipuçları paylaşıyor olacağız. Bir iş görüşmesine gittiğimiz de insan kaynakları görevlisinin bize yöneltebileceği sorular ve vermemiz gereken cevaplar nelerdir. Hadi bunlara bir göz atalım.

1. Bize kendinizden bahseder misiniz?
Bu soruda sizden öğrenilmek istenen, görüşme yaptığınız pozisyon ve eğitiminizin, iş deneyimlerinizin ve profesyonel yeteneklerinizin uyumunu görmektir. İş görüşmesinden önce başvurduğunuz pozisyona dair detayları incelediğinizden ve pozisyonla ilgili neleri yansıttığınızdan bahsedebilirsiniz. İşe alım uzmanları bu soruda klasik cevapları pek sevmezler, şirketinize değer katacağıma inanıyorum, çalışkan ve verimliyim, iletişim yeteneklerime güveniyorum gibi cümleler yerine görev tanımına uygun cümleler kurmalısınız.

2. Bize tecrübelerinizden bahseder misin?
Bu soruda işe alım için adayın iş geçmişini detaylı bir şekilde aktarması beklenir. Bu yüzden daha önce çalışılan iş yerlerinin isimleri, ünvanlar, işe başlama ve ayrılma tarihleri gibi konuları açıklama konusunda hazırlık yapmak gerekir.

3. Neden burada çalışmak istiyorsun? Bu işi neden istiyorsun?
Gerçekten bu işe uygun musun? Gerçekten bu şirkette kalmaya niyetin var mı yoksa bir görmek mi istedin? İşe alımcının gerçekte öğrenmek istediği konu budur.
Şirketin değerleri ve kendi değerlerinin ne ölçüde uyuştuğu, bu pozisyona neden oturduğunu çok güzel şekilde anlatmak gerek. Bu yüzden şirket hakkında gerekli tüm bilgileri önceden edinmek ve ortak noktaları ve verilecek yanıtı önceden belirlemek faydalı olacaktır.

Neden bu işi istiyorsun? Bu soruya cevap vermek için mutlaka hazırlık yapmalısın. Unutma ki başvurduğun iş pozisyonuna ve özel koşullarına bağlı olarak cevaplarını düzenlemen gerekmektedir. Bu işi istiyorum çünkü… şeklinde başlayabilirsin. Devamında şirketin öne çıkan özellikleri ve hedefleri ile senin sahip olduğun yetkinliklerin ne denli birbiri ile örtüştüğünü belirtmelisin.

4. Zayıf yönlerin var mı?
Asıl sorulmak istenen sorular, “Kendinin farkında mısın? Daha iyi olmak için çaba harcıyor musun?” dur. Gerçek hayattan alıntı yaparak ufak bir zayıflığından ve sonra bunun üzerine çalışarak nasıl iyileştirdiğinden ve öğrendiğinden bahset. Örnek olarak topluluk önünde konuşurken kötüydün ve sonra bir kursa katılarak bu konuda kendini geliştirdiğin gibi.

5. Neden bu iş için seni seçmeliyiz?
Bir işe alım uzmanı seni neden işe alalım sorusu sorduğunda işverene şirkete ne sunacağını anlatan kısa ve öz bir satış konuşması yapman gerekir. Bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu becerilerinle ve başarılarınla alakalı örnekler vererek pozisyon için en iyi aday olduğunu kanıtlamaktır. Niteliklerinle iş tanımını karşılaştırmak için birkaç dakikanı ayır ve aynı zamanda diğer pozisyonlardaki başarılarından da bahset. Olumlu ol ve şirkete olan ilgini yinele.

6. 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?
Aslında insan kaynakları çalışanlarının artık pek tercih etmediği bir soru olsa da hala karşımıza çıkmakta olan bir soru örneğidir. Asıl sorulmak istenen: Başvurduğun pozisyon kariyer hedeflerine gerçekten uyuyor mu? Uzun süreli bir kariyer hedefin var mı? Bu soruyu yanıtlamanın en iyi yolu pozisyondan ve şirketten bahsetmektir. Kesinlikle bilmiyorum gibi bir cevap verme. Özel hayatına da kesinlikle odaklanma; evlenmek istiyorum vs. gibi. Ayrıca bu soru birkaç ay sonra işi bırakıp bırakmayacağını da ölçmek için kullanıldığı için mümkün olduğunca canlı bir anlatımda bulun.

7. Seni en çok ne motive eder?
Kendi kendine doğru düzgün çalışıyor musun, yoksa seni birileri sürekli yönlendirmeli mi? Yine tuzak sorulardan biri ile karşı karşıyasın. İdeal bir çalışan kendi kendine motive olur, yöneticisinin ya da iş arkadaşlarının kendisini harekete geçirmesine ihtiyaç duymaz. Sen de ideal bir çalışan olarak belirli bir hedefin olduğunda motive olduğunu, kendini ve yeteneklerini geliştirmenin seni motive ettiğini söyle.

8. Maaş beklentin nedir?
Ücretle ilgili konuşmaya başlamadan önce pozisyonunun değerini bilmen gerekir. Maaşları araştırmak için vakit harca. Ne kadar kazanabileceğini öğrendikten sonra bu rakamı nasıl elde edebileceğini de düşünmen gerekir. Sabırlı olman gerektiğini unutma! Maaş beklentin sorulduğunda pozisyona ve getirdiği sorumluluklara göre değişebileceğini söyle ve daha fazla bilgi al. Kesinlikle siz ne uygun görürseniz gibi bir cevap verme!
Bir diğer seçenekte daha önce yaptığın maaş araştırmalarına bağlı olarak maaş aralığı sunmaktır. Teklifi aldıktan sonra anında kabul veya reddetmek zorunda değilsin. Biraz düşünmeye ihtiyacım var demen orijinal teklifi yükseltmene yardımcı olur.

9. En büyük başarın nedir?
Bu tür sorulara cevap vermenin en iyi yolu başvurduğun iş pozisyonuyla uyumlu olabilecek başarılarından bahsetmektir. Özgeçmişini ve iş ilanını yeniden gözden geçir. En iyi eşleşmeyi bul ve şirket için faydalı olacağını göstermek için bu eşleşmeyi kullan. Başarılarınla ilgili bir soru sorulduğunda bir önceki işinde ya da yaptığın stajda neler başardığınla ilgili spesifik bir problemi nasıl çözdüğünden örnek verebilirsin.

10. En büyük başarısızlığın nedir?
Bu soruda öğrenilmek istenen senin farkındalığın, kendini bilmendir. Herhangi bir başarısızlığım olmadı gibi bir cevap verme. Mülakat öncesinde mutlaka bir yanıt hazırla. Olumsuz bir yanıtı var gibi görünen bu soruya uygun bir yanıt vermek, aslında senin tecrübe kazandığını göstermen için önemli bir fırsat. Örneğin, teslim tarihi olan bir proje üzerinde çalıştıysan görüşmeciye işi teslim tarihinde teslim etmek için iş yoğunluğunu ve zaman çizelgesini nasıl ayarladığını anlat. Aynı zamanda başarısızlığa neden olan şeyin ne olduğunu ve bir daha aynı olayın yaşanmaması için ne gibi önlemler aldığından bahset. Bu sayede görüşmeci üzerinde olumsuz bir etki bırakmamış olursun.

11. Karşılaştığın en büyük zorluklar ve problemler nelerdi?
Vermek zorunda olduğun en zorlu kararlar neydi? veya Yaşadığın zorlu olaylardan ve/veya projelerden ve bunların üstesinden nasıl geldiğinden bahset? gibi soruların doğru veya yanlış cevapları yoktur. Belirli durumların üstesinden nasıl geldiğini anlamak amacıyla tasarlanmış davranışsal mülakat soruları vardır. Mülakat esnasında Bu zorluklar ve problemlerle nasıl başa çıktın? sorusu sorulursa üstesinden geldiğin zorlu durumlarla ilgili örnekler anlatman gerekir. Sorunu nasıl araştırdığını ve çözümler bulmak için neler yaptığını anlat. Arkasında mantık olan bu tür sorular geçmişte nasıl davrandığına bağlı olarak gelecekte neler yapacağını anlamaya yönelik olarak sorulur.

12. En güçlü yönlerin nelerdir?
En güçlü yönlerin nelerdir? sorusu en basit mülakat sorularından biridir. Güçlü yönlerinle ilgili bir soru sorulduğunda başvurduğun pozisyonla alakalı özelliklerinden bahsetmen önemlidir.
Bu tarz bir soruyu cevaplamanın en iyi yolu başvurduğun pozisyonla doğrudan alakası olan becerilerinden ve deneyimlerinden bahsetmektir.

Kariyer Merkezi Projesi Nedir?
UNHCR ve Sultanbeyli Belediyesi Mülteciler Derneği ortaklığında yürütülen Kariyer Merkezi kapsamında hizmet vermekte olan Kariyer Merkezi Birimi İş ve Meslek Danışmanlığı, Beceri geliştirme eğitimleri ve atölyeler düzenleyerek danışanların istihdama yönlendirilmesi ve kendilerini geliştirmeleri için yeni fırsat olanakları sunmayı hedeflemektedir. İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti kapsamında işgücü ihtiyacı olan işletmeler ile iş arayan kişileri bir araya getirerek hem işletmelerin ihtiyacı olan işgücünü karşılamak hem de iş arayan kişilerin istihdamına katkı sağlamaktadır.

Kariyer Merkezi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.