Suriyeliler için Kayıt Güncelleme Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye sınırları içerisinde yürütülen koruma hizmetinin temel uygulayıcısıdır. Bu nedenle, Türkiye’deki haklarınızı güvence altına alabilmek için Türk makamlarına kayıt yaptırmanız önemlidir.

Kimlik Başvurusu Yapmak Neden Önemlidir?
Türkiye’de yasal kalışınıza yönelik hukuki dayanağı oluşturduğu için kayıt işlemi, Türkiye’deki yabancıların yerine getirmesi gereken önemli bir yükümlülüktür ve kamu hizmetlerinden faydalanmaya imkan verir. Kayıt işlemi ülkenize zorla geri gönderilmeye karşı sizi korumaktadır. Türkiye de bulunan Suriyeliler Geçici Koruma Kapsamına girmektedir. Geçici Koruma rejimi kapsamında kişilerin kayıt işlemlerine yönelik sorumluluğu Göç İdaresi Genel Müdürlüğündedir. Sağlık, eğitim, sosyal haklardan yararlanmak için kimlik kaydı gereklidir. Kayıt için bulunduğunuz il deki göç idaresine başvuru yapmanız gerekli. Eğer bulunduğunuz il kapalı ve kayıt almıyorsa en kısa sürede farklı bir ile gidip kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kimliklerini Güncellemeyenler için Kimlik Güncellemeleri Neden Önemlidir?
Geçici Koruma altındaki kişilerin veri güncelleme işlemleri kamu hizmetlerinden daha sağlıklı bir şekilde ulaşmaları için büyük önem taşımaktadır. Güncelleme işlemleri sırasında isim, yaş, medeni durumu gibi eksik bilgilerin düzeltilmesi sağlık, eğitim, çalışma ve sosyal yardımlardan aktif olarak faydalanmalarını sağlayacaktır. Güncelleme işlemi yapmayanlar sağlık, eğitim, çalışma ve sosyal yardımlardan faydalanamayabilir, sistemde bilgileri güncellenmediği için kişinin geçici koruması iptal edilebilir, yararlandığı mevcut hakların iptal olmasına sebep olabilir ve yasa dışı bir statüye sahip olabilirler. Geçici koruma altındaki kişilerin bir an önce kimliklerinde yazan illere giderek Göç idaresine başvuruda bulunmalı, güncellemelerini gerçekleştirmeleri ve güncel kimliklerini almaları gerekmektedir.