Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ilk kez 1992 yılında kutlanan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günündeülkemizin ve dünyanın önemli ruh sağlığı sorunlarının, ruh sağlığı politikalarının ve ilişkili konuların yeniden toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması, farkındalık yaratılması ve çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

Temel Yoga Felsefeleri
Mülteciler Derneği olarak bugüne özel olarak klinik psikologlarımız kadınlar için iki seanslık bir etkinlik hazırladılar. Etkinliğin ilk seansını; stres tanımı, günlük hayatta karşılaşılan stres, strese verilen tepkiler, başa çıkma yollarının interaktif bir şekilde konuşulması ve gevşeme egzersizleri oluşturdu. İkinci seansta ise yoga atölyesi yapıldı; ruh ve beden sağlığını aynı tema içinde birleştirerek birinci seviye esneme ve temel yoga pozları uygulandı. Farklı nefes alma ve nefes verme şekilleri öğretildi. Nefesi kontrol etmek, bedeni ve duruşu kontrol etmek gibi temel yoga felsefeleri uygulamalarla ve hareketlerle öğretildi. İki seans sonunda yararlanıcılara güne özel olarak tasarladığımız matara-havlu seti verildi ayrıca meyve ve su ikramları yapıldı.

Relief International ve Welthungerhilfe’nin desteği ile farkındalık geliştirici etkinlikler düzenlenmeye devam edilecek.