Suriyeliler Hastanede Sıra Beklemiyor İddiası

Sosyal medyada, bir hastanenin Kulak Burun Boğaz polikliniğine ait sıra numarası takibi ekranının fotoğrafı ile paylaşılan “Suriyeliler Hastanede Sıra Beklemiyor” iddiası asılsızdır. Hastane poliklinik hizmetlerinde kimin öncelikli olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile belirlenmiştir. Bu genelgeye göre Suriyelilerin hastane sırasında yasal bir önceliği bulunmamaktadır.

İNDİR: Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası Genelgesi

hastane randevu sırası ekranıSuriyeli Olmak Yasal Öncelik Kazandırmaz
Görselde ismi geçen Muhammed Nihat El Halil isimli kişi bir Suriyeli olabilir. Fakat yasal olarak öncelik kazanmasının sebebi “Suriyeli” olması değildir. Bu kişinin engelli olması veya 65 yaşının üzerinde olması da ona poliklinik hizmetlerinde yasal olarak öncelik kazandırır. Bu sadece Suriyeliler için geçerli bir durum değildir. Hastane hizmetlerinden yararlanacak olan herkes bu öncelik sıralamasına tabidir.

Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası Kimindir?
2016/22 sayılı genelgeye göre öncelik sıralaması aşağıdaki gibidir:

  1. Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),
  2. Engelli hastalar,
  3. Hamileler,
  4. Hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı rütbeli personeli
  5. Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler ile aileleri,
  6. 65 yaş üstü hastalar,
  7. Yedi yaşından küçük çocuklar,
  8. Öncelikli olarak garnizon dışından sevkle gelenler olmak üzere, hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
  9. Emekli TSK,J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler

Suriyeliler Sıra Numarası Alıyor mu?
Suriyeli hastalar da aynı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi polikliniklerde muayene olmak için randevu almak zorundadırlar. Hastane Randevu Sisteminden veya hastaneden randevu almayan bir hastanın doktora muayene olması mümkün değildir. Suriyelilerin randevusuz muayene oldukları ve sıra beklemedikleri iddiası asılsızdır. Önceliği ve sırası olmadığı halde bir kişi sizin önünüze geçiyorsa bu durumu sağlık personeline iletmeniz yeterlidir.