Beyazdan Siyaha Dönem Bir Yaşamdan En Mutlu En Güzel Güne

“Öyle güzel yemekler yapıyordum ki ‘Sen nasıl böyle güzel yemekler yapabiliyorsun?’ diye imreniyorlardı.”

36 yaşındaki Abdullah Haydari iş kazası sonucu sağ elinin beş parmağını kaybetti. Mayıs ayında Fizik Tedavi ve Ruh Sağlığı birimlerimizden destek görmeye başladı. Hem fantom ağrısını* azaltmak için hem de el fonksiyonunu arttırmak amacıyla kendisine Limbfit ile beraber temin ettiğimiz el protezini kullanmaya başladığından beri hayatının kolaylaştığını söyleyen Abdullah bey hikayesini şöyle anlatıyor;

“2016 yılında Afganistan’dan eğitim için geldim. Hemşirelik seçmiştim ve üniversiteyi burada okumaya hak kazandım. Afganistan’dayken evlenmiştim ve bir kızım olmuştu. Ben Türkiye’ye geldiğimde kızım beş aylıktı. Ailemden ayrı kalmaya dayanamadım ve onları buraya getirmeyi düşündüm. Ailemi getirdim çok şükür. Burada bir ev tuttuk ama geçimimi sağlamak için çalışmak zorundaydım. Aileme bakmak için okulu bırakmam gerekti. Üç sene boyunca çalışıp aileme baktım. Ta ki geçtiğimiz sene başıma elim bir kaza gelene kadar.

Bir lokantada çalışıyordum. Çalıştığım lokantanın sahibi beni o gün farklı bir şubeye gönderdi ve kıyma makinesi bozuktu. Mesai bitmek üzereydi ve ben de çok yorgundum. Bir iş kazası geçirdim ve elimi kıyma makinesine kaptırdım, bu duruma düştüm. İlk anları hatırlamıyorum. İş arkadaşlarımın müdahalesiyle hastaneye kaldırmışlar beni. Bu kazayı geçirdikten sonra hayatım bir anda beyazdan siyaha döndü. Gelirim kesilmişti, psikolojim bozulmuştu ve ben kendimi sadece bir odaya kilitleyip ölümü bekleyen kişi olmuştum. Artık benim için hayat bitmişti. Eşimin söylediğine göre olaydan sonra kırk beş gün kadar konuşamamışım. Bu süreçte eşim benim iyileşmem için koşturmuş. Bir arkadaşım da benim durumumu öğrendikten sonra buraya yönlendirdi. Mülteciler Derneği’nden destek alabileceğimi söyledi. Derneğin kapısından girdiğim günden beri hayatım değişti. O gün en mutlu en güzel günüm diyebilirim.”

*Fantom ağrısı: Kişinin daha önceden kesilmiş uzvunun, hiç kesilmemiş gibi ağrımasıdır.