Çocuk Hakları Gününü Şenlikle Kutladık

Mülteciler Derneği tarafından her yıl düzenlenen Çocuk Hakları Şenliği bu yıl da coşkuyla geçti. Sultanbeyli’de belirlenen okullardan 11-15 yaş aralığında toplamda 154 çocuğun katıldığı şenlikte çocuklar hem doyasıya eğlendi hem de onlar için hazırlanmış atölyelerde haklarını konuştular. Sultanbeyli Kapalı Spor salonunda gerçekleşen şenliğe Bahçeşehir Üniversitesi’nden BAU Çocuklar İçin Kulübü öğrencileri de destek verdi. 

Her yıl farklı bir temaya odaklandığımız Çocuk Hakları Şenliği’nde bu yılki gündemimiz çocuk katılımıydı. Çocuklar gün boyunca Yazılımcılar, Mimarlar, Fotoğrafçılar, Kâşifler ve Ressamlar isimli tematik atölyelerde düşündüler, paylaştılar ve ürettiler. Yazılımcılarımız kodlama robotuyla yeteneklerini yarıştırırken mimarlarımız Sultanbeyli’nin mekânlarını ellerindeki lego parçalarıyla yeniden tasarladılar. Kâşiflerimiz de bir dedektif misali Sultanbeyli’deki sorunları tespit edip çözüm önerileri getirdiler. Fotoğrafçılarımız çerçevelerinin içine yerleştirdikleri sloganlar, ressamlarımız bez çantalar üzerine yaptıkları resimlerle çocuk haklarına dair yaratıcılıklarını konuşturdu. Çocuk Hakları Sekseğinde ise belirlenen 15 temel hak üzerine birlikte tartışma fırsatı buldular.

Söz Sende köşesinde çocuklar haklarıyla ilgili düşüncelerini, taleplerini, dileklerini yazarak duyurdular. Her bir atölye sonrasında ise “Haklarım Var” yazılı büyük bir yapbozun parçalarını birlikte tamamladılar. Gün sonunda sevdikleri şarkılarla dans ettiler.

Bugün haklarını çocuklardan dinledik:

  • Hepimiz aynıyız, hiçbirimiz farklı değiliz. Herkes için çocuk hakları!
  • Bizim de haklarımız var. Kendini bizden üstün sanma. Ayrımcı olma, ırkçılık yapma!
  • Her çocuk barınmalı, beslenmeli, giyinmeli. Çocukların hakkını yemeyelim.
  • Ben çocuğum ve benim eğitim hakkım var. Hakkıma dokunma!
  • Maçlar da bir hak olsa?

Çocukların hafızalarında güzel hatıralar bıraktık.

“Hayatımda ilk defa keçeli kalem kullandım. Çok iyiydi. Burada çok güzel etkinlikler yaptık. Burada bir abla var. Foto bile çekildik.”

“Burayı çok sevdim, keşke her gün şenlik olsa.”