Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Suriyeli ve Türk Aileler

Suriye’de bir gelenek olarak sürdürülen “Cuma Kahvaltıları” Türk ve Suriyeli aileleri bir araya getiriyor. Sosyal uyumu desteklemek amacıyla düzenlediğimiz etkinliğin ilk buluşmasına kısa bir tanışma ile başladık. Kahvaltı süresince, Suriye’deki sosyal yaşantı, Türkiye’ye geldikten sonra iki grubun yaşadığı zorluklar, Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeli ve Türk ailelerin karşılıklı iletişimlerinin nasıl olduğu, ilerleyen zamanda ortak vakit geçirme ve olası önyargıların önüne nasıl geçilebileceği konusu üzerinde durulan konulardandı. Etkinlikte iki aile arasında başlatılan iletişimin dernek rolü olmadan da devam ettirebilmesi yönünde fikirler geliştirildi. Aileler bir araya gelmekten ötürü memnuniyetlerini dile getirdiler.

Aileler Birbirlerini Merak Ediyor
Cuma Kahvaltılarının bir sonraki buluşmasında ise 5 Türk 5 Suriyeli yetişkinlerden oluşan aileler buluştu. Öncelikle kısa bir tanışma etkinliği düzenlendi, yanında oturan kişiye sorular sorarak tanımaya çalışan kişi o kişiyi kendi cümleleri ile herkese anlattı. Kahvaltı süresince; Suriye’deki sosyal yaşantı, iki toplumun birbirlerinde sevdiği ve sevmediği yönler, ilerleyen zamanda ortak vakit geçirme ve olası önyargıların önüne nasıl geçilebileceği konusu üzerinde durulan konulardandı. Kahvaltı bitiminde katılımcılar birbirlerini tanımak ve ortak paylaşımda bulunmaktan ötürü keyifli zaman geçirdiklerini belirttiler.

Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirilen etkinlik katılımcıların evlerine bırakılması ile sona erdi.

Suriyeli Ailelerle Kahvaltı Yapmak için
Suriyeli ailelerle kahvaltı yapmak isteyen Türk ailelerimiz İLETİŞİM FORMUNU kullanarak bize ulaşabilirler.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge