Özel İşitme Cihazı Ölçüm Aletleri ve Gözlük Bağışı

Mülteciler Derneği, The European Commission’s European Civil Protection and Humanitarian aid Operations (ECHO) desteğiyle, geçici koruma statüsü altındaki yararlanıcılara işitme cihazı, tansiyon ölçüm aleti, şeker ölçüm aleti ve gözlük sağlıyor.

17 Suriyeliye Bağışta Bulunuldu
Günlük yaşama dâhil olmayı kolaylaştıran fakat ekonomik olarak mültecilerin çoğunun erişiminin kısıtlı olduğu cihazlara ulaşmak isteyen yararlanıcılar başvurularını Mülteciler Derneği’nin ikinci katında bulunan Rehabilitasyon Merkezi aracılığı ile ilettiler. Sosyal çalışmacılarımız tarafından yürütülen süreçte şu ana kadar 17 Suriyeli yararlanıcıya bağışta bulundu.

55 Kişi Programdan Yararlanıyor
Başvuruları alınan yararlanıcılar, ortak kurum tarafından onaylandıktan sonra, tedarikçilere yönlendirilerek cihazlar ile ilgili ölçümler yapılıyor ve prova sürecinden sonra kişiye özel üretilmiş cihazlara kavuşuyorlar. Dernek finansal desteğin yanı sıra, yararlanıcılara lojistik destek sağlıyor ve ihtiyaç sahiplerini tedarikçilerin atölyelerine ulaştırıyor. Donör kurumun da onaylamasından sonra en önemli gerekliliklerden biri olan sağlık raporunda da gerekli yardımı sağlayan Mülteciler Derneği, cihaz teslimi öncesi ve sonrasında yararlanıcıyı detaylı şekilde takip ediyor. Özel işitme cihazı, ölçüm aletleri ve gözlük bağışı programımıza şu ana kadar 55 kişi dâhil edilmiş durumda.

Dağıtılan özel cihazlar “bağış” adı altında kişiden ve ailesinden hiçbir ücret talep edilmeden yapılıyor. Yararlanıcının;

  • Geçici koruma statüsü altında bulunması
  • Fiziksel olarak cihaza ihtiyaç duyması ve ihtiyacını sağlık raporu ile desteklemesi/kanıtlaması
  • Başvurusu alındıktan sonra ortak kurum tarafından onaylanması