Mülteciler Derneği Ekibi Olarak Çorbada Tuzumuz Oldu

Mülteciler Derneğinde çalışan bir grup arkadaşımızla birlikte Çorbada Tuzun Olsun Derneğinin 14 Eylül 2017 akşamındaki çorba dağıtımı etkinliğine katıldık. 3 yıla yakın süredir kesintisiz olarak sokakta yaşamak zorunda kalan insanlara yardım sunan Çorbada Tuzun Olsun Derneğinin amaçları arasında topluma geri kazandırma, psikolojik destek ve bağımlılıktan kurtarma bulunuyor. Her gün kendi mutfaklarında çorba hazırlayan dernek daha sonra bunları seyyar arabalar ve gönüllülerle birlikte Gezi Parkının yanında dağıtıyor. Mobil ekip ise dağıtıma gelecek durumda olmayan kişilerin ayağına çorba götürüyor.

Aramızda Suriyeli arkadaşlarımızında olduğu dağıtımla ilgili arkadaşlarımızın yorumları:

Macit Davut (Tercüman)
Çorbada tuzun olsun derneğini ziyaret edince iyi bir hizmet verildiğini gördüm. Çok iyi organize edilmiş. Onlara başarılar dilerim.

Ali Yaşar (Sosyal Hizmet Uzmanı)
Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile yapılan bölgede yaşayan evsiz ve kimsesiz insanlara ve çocuklara çorba dağıtımı yapmak tarif edilemez bir duygu mobil ekiplerle insanların evine ulaşmak, insanlara dokunmak, dertlerine ortak olmak ve en önemlisi anlamaya çalışmak güzel bir duygu. Çorbada tuzun olsun derneğine katkılarından ve bize kattıklarından dolayı teşekkür ederiz.

Melike Morgül (Proje Koordinatörü)
3 yıldır devam eden harika bir organizasyon. İş sadece çorba dağıtımı ile bitmiyor. Çorba dağıttıkları insanların hayatlarını güzelleştirmeye çalışıyorlar. Biz de buna şahit olduk!

Elif Özdemir (Sosyolog)
Açlığın insani davranışları yok etmediğini öğrendiğimiz farkındalık oluşturan bir deneyim oldu.

Ahmet Selman Özdemir (Sosyal Medya Uzmanı)
Sokak insanlarına karşı toplumsal bir ön yargı var. Bu ön yargının kırılması adına çorba dağıtımı güzel bir etkinlik oldu. Çorba dağıtımı için Gezi Parkına gittiğimizde bizi bekleyenlerin güzel bir sıra oluşturmuş olması beni çok etkiledi. Ben çocuklara çorba dağıtan ekipteydim. Bir çocuğun çorbası bittikten sonra bana çöpünü nereye atacağını sorması beklemediğim bir soruydu. İnsanların sessizce sırasının gelmesini beklemesi, çöplerini çöp poşetlerine bırakması ve bize teşekkür etmeleri çok güzeldi. Çorbada Tuzun Olsun ekibine teşekkür ediyorum.

Zeynep Ekşim (Proje Koordinatörü)
Akşam 8’de çoğu gönüllülerden oluşan “Çorbada Tuzun Olsun” Derneği ile çıktığımız çorba dağıtımında ilk olarak sıraya giren kişilere çorbacı olarak servis yaptım. Daha sonra da mobil ekip adı verdikleri küçük bir ekiple ara sokaklarda yaşayan evsizlere ve ihtiyaç sahipleri arasından çorba içmek isteyenlere dağıtımda görev aldım. Ekibin insanlar tarafından tanınması ve hatta beklenmesi beni çok şaşırttı ve etkiledi. Kurum olarak bizim çalışanlarımız da yararlanıcılarla birebir ilişki kurdukları için bu tarz bağları çok önemsiyorum ve etkileniyorum. Umarım böylesi güzel bir çalışma birçok yere örnek olur ve çorba sadece karın doyurmaz aslında karşındakini tanımanın iletişim kurmanın bir yolu olur sloganı yaygınlaşır.

Yusuf Ergünöz (Türkçe Eğitim Korrdinatörü)
Bir çorba yüzlerce el, Taksim’de kimsesizlere verilen bir tas çorba ve karşılığında alınan bir tebessüm. Bizleri şaşırtmakla birlikte mutlu eden bir deneyim oldu. Onları görmek onlara dokunabilmek çok güzeldi.

Osman Yanık (Sosyal Hizmet Uzmanı)
Çorba dağıtımı sırasında evsiz insanlarla temas edebilme fırsatı bulundu. Çorba sadece karın doyurmaz sloganının ne kadar doğru olduğunu gördük ve çorbanın evsiz insanlarla olan iletişimlerin gelişmesinde sadece küçük bir kolaylaştırıcı olduğu, çalışma alanımızla ilgili olarak temasa geçilen evsizlerin bir çoğunu Suriyeli insanların oluşturduğu ve ilçe sınırlarımız dışındaki insanların yasadığı madde bağımlılığı vb. sorunları gözlemleme fırsatı bularak ilce sınırlarında bu alanlarda önleyici çalışmaların gerekliliği görülmektedir.