Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Şahed

Doğuştan spina bifida hastası olan Suriyeli Şahed uzun süredir devam eden fizyoterapi seansları sonucunda artık destek almadan oturabiliyor ve emekleyebiliyor. Uzmanlar Şahed’in yürüyebilmesi için tedaviye ara vermeden devam etmesi gerektiğini söylüyor.

Şahed 2 yaşında Suriyeli küçük bir kız çocuğu. Doğum kaynaklı spina bifida hastası olan Şahed’in ailesi bu durumdan dolayı oldukça üzgün ve endişeli idi. Şahed rahatsızlığından dolayı yaşıtları ile aynı şekilde büyüyemiyor, emekliyemiyor ve destek almadan oturamıyordu.

Uzun bir süredir Mülteciler Derneği Fiziksel Rehabilitasyon Merkezine gelen Şahed, uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde aldığı fizik tedavisi sonucu oldukça hızlı bir iyileşme gösterdi.

Oturma çalışmaları, gövde güçlendirme egzersizleri, ağırlık aktarma, denge çalışmaları ve emekleme çalışmaları yapıldı. İlk 15 seans sonrası Şahed desteksiz oturmaya ve emeklemeye başladı. Sıradaki hedefimiz tek başına ayağa kalkabilmesi, desteksiz ayakta durması ve yürüyebilmesidir.

Şahed kendi yaşıtları gibi gelişim gösterdiğinde onlarla birlikte oyunlar oynayabilecek ve yaşı geldiğinde okula gidebilecek.

Fon Amerika Birleşik Devletleri Hükumeti tarafından sağlanmaktadır.
BPRM and Relief Logo

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge