Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Düştepe Oyun MüzesiTürk ve Suriyeli çocuklarla birlikte Türkiye’nin ilk oyun müzesi olan Düştepe Oyun Müzesini ziyaret ettik. Aydos Geçici Eğitim Merkezinde okuyan 20 Suriyeli öğrenci 20’yi aşkın ülkeden ve yaklaşık 150 koleksiyonerden toplanan çocuk oyunlarının bulunduğu müzeyi gezdi.

150 yıllık satranç takımı, Viktorya Dönemi’nin küp oyunları, 100 yıllık ilk taş ev inşa oyunu ve ilk uzay oyunlarını gören çocuklar etkinlik boyunca şaşkınlıklarını gizleyemedi. Suriyeli çocuklar, Türk çocuklarla birlikte Atom, Ritim ve Topik oyunlarını oynadıktan sonra yemek molası verdi. Gün boyunca yorulan çocuklara bu sırada küçük hediyeler verildi ve servislerle evlerine bırakıldı.

Düştepe Oyun Müzesi gezisi etkinliği Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, Kızılay ve çeşitli belediyeler tarafından desteklenen Öğrenme Tasarımları ile ortaklaşa gerçekleştirildi. Etkinlikte Suriyeli ve Türk çocuklar bir araya gelerek birbirleriyle kaynaşması ve oyunlar oynayarak iletişim kurması sağlandı.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge