Mülteci Çocuklara Kırtasiye Malzemesi, Kıyafet ve Oyuncak

Sultanbeyli Belediyesi, Mülteciler Derneğinin ev sahipliğinde, Kanadalı Türk şirketi ZGemi’nin desteğiyle Suriyeli 3 bin çocuğa oyuncak, kırtasiye malzemesi ve kışlık kıyafet yardımında bulundu. Sultanbeyli Mülteciler Toplum Merkezinde gerçekleştirilen yardım programına, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Mülteciler Derneği Başkanı Zafer Söğütcü, ZGemi şirketini temsilen Filiz Özmısır Yenilmez, Kanada Liberal Parti Milletvekili Ahmed Hussen ile Suriyeli aileler katıldı.

Zulme Uğrayanların Sığındığı Büyük Bir Ülkeyiz
Suriyelilere ilk andan itibaren sahip çıkarak dünyanın ve ümmetin vicdanı olduklarını ifade eden Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Mülteciler misafirimiz olmaya başladığı andan itibaren olaya insani anlamda yaklaştığımızdan dolayı hemen mülteciler merkezimizi kurduk. Türkiye olarak dünyanın vicdanı olduk. Zulme uğrayanların geldiği büyük bir ülkeyiz. Ümmetin vicdanıyız. Sığınmacılar kelimesini doğru bulmuyorum. Onlar bizim kardeşlerimiz. Geçmişte birlikte yaşadık, düşmanlarımıza karşı birlikte savaştık. Bu söylediklerime itirazı olanları Çanakkale Şehitliğine götürmek isterim” diye konuştu.

5 milyon Mülteciye Ev Sahipliği Yapmanın Ne Kadar Zor Olduğunu 40 bin Mülteciyi Alamayan Ülkeler Çok İyi Bilmektedir
Programda konuşan yardım kampanyasını yapan Kanadalı Türk şirketi ZGemi yetkilisi Filiz Özmısır Yenilmez, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara yaptığı ev sahipliğine dikkat çekerek, “5 milyon mülteciye ev sahipliği yapmanın ne kadar zor olduğunu 40 bin mülteciyi alamayan ülkeler çok iyi bilmektedir. Çok kısa içinde milyonları bırakın on binleri bakmanın ekonomik ve sosyal alanda ne kadar zor olduğunu diğer ülke yöneticileri bilirler. Buna rağmen Türkiye dünyadan gerekli iltifatı göremiyor. Toplumlar insan vücuduna benzer. Bir kol rahatsızlandığı zaman diğer bütün parçalar rahatsızlanır. Biz Müslümanlar olarak bütün uzuvlarımızı düzeltmek zorundayız” dedi.

Bütün Dünya Mültecilere Kapılarını Kapatırken Türkiye Kapılarını Sonuna Kadar Açtı
Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara sahip çıkmasının büyük bir durum olduğunu belirten Kanada Milletvekili, Ahmed Hussen, “Bütün dünya mültecilere kapılarını kapatırken Türkiye’nin kapılarını mültecilerimize sonuna kadar açması bizim için çok önemli bir durumdur. Suriyeli sığınmacılar bizim ülkemize gelerek Kanada’nın daha da güçlenmesi ve gelişmesi için katkıda bulunmaktadırlar. Onlar da Kanada’nın bir parçası haline gelmişlerdir. Biz elimizden geleni yapsak da Türkiye’yi örnek olarak görüyoruz. Birçok ülke kapısını kapatırken milyonlarca mülteciyi alan Türkiye bizim gözümüzde örnek teşkil ediyor. Buradaki çocukların eğitimi düzgün bir şekilde yetiştirilmesi sadece Türkiye’yi değil Kanada’yı da dünyayı da etkileyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından çocuklara hediyeleri verildi.