Parklar Meysaa’yı Bekliyor

Meysaa 2 yaşında ve kas hareketlerini kısıtlayan, duruş bozukluğu gibi durumlara yol açan Serebral Palsi hastası. Meysaa annesinin çabalarıyla Mülteciler Derneği’nde BPRM desteği ve Relief International partnerliğinde faaliyet yürüten fizyoterapi merkezine 2020 yılının Kasım ayında gelmeye başladı.

Her şeyin başında
Meysaa ile tedavi seanslarımız başlamadan önce ancak destekli oturabiliyordu. Ayakta ise duramıyordu. Ayaklarında spastisite olarak adlandırılan kas sertleşmesi sorunu olduğundan dolayı yürüyemiyordu. Fizyoterapistlerimiz tedaviye kas katılığını gidermek için germe hareketleri ile başladılar. Devam eden seanslarda kasları güçlendirmeye yönelik tedavi izlendi ve denge egzersizleriyle ayakta durma çalışmaları üzerine yoğunlaşıldı. Tüm bu tedavi aşamalarıyla birlikte Meysaa’ya Conscience International desteğiyle ayak bileği ortezli (AFO) ortopedik ayakkabı ve gece istirahat AFOsu temin edildi.

Meysaa

Varılan nokta umut veriyor
Minik Meysaa tedavinin 3. ayında daha önce gerçekleştiremediği hareketleri yapabilir konuma geldi. Artık desteksiz oturabiliyor ve destekli bir şekilde adımlar atabiliyor. Son bir haftadır ise odanın içinde tek başına yürüyebiliyor. Onun kısa süredeki bu ilerlemesi bizim umutlarımızı yeşertiyor. Umuyoruz ki Meysaa ilerleyen süreçte daha rahat şekilde hareket edebilecek.

Meysaa

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.