Okulların Açılması İle İlgili Çok Sorulan Sorular

Mülteciler Derneği Çocuk ve Gençlik Merkezi Psikolojik Danışmanlarından Süreyya Köroğlu 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılına dair öğrencilerden ve velilerden gelen sorulara cevaplar hazırladı. Sizin de sorularınız varsa İletişim Formunu kullanarak bize iletebilirsiniz.

Okullar Ne Zaman Açılacak?
2020-2021 eğitim öğretim yılı aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 31 Ağustos 2020 tarihinde uzaktan eğitim ile başladı. 21 Eylül’de ise Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlaması planlanıyor. Kronik rahatsızlığı bulunan ilköğretim öğrencileri Sağlık Bakanlığı e–Nabız sisteminden alacakları belge ile pandemi süreci boyunca uzaktan eğitim alabilecekler.

Okula Hala Kayıt Yapmadım. Ne Yapabilirim?
Okul öncesi sınıflara, ilkokulların 1. sınıflarına ve 5. beşinci sınıflarına öğrenci kayıtları, velinin MERNİS bilgilerine göre herhangi bir başvuruya ihtiyaç olmaksızın, E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Değişen sistemle beraber ortaöğretim (ortaokul ve lise) öğrencileri de nitelikli okullar dışında kalan okullardan adreslerine en yakın olanlara yerleştirilebilir. Öğrencinin kayıtlı olduğu okul sistem üzerinden öğrenilebilir aksi durumda aileler ikametlerinin bulunduğu yerde öğrencinin düzeyine uygun okula gidip bilgi alabilirler. Sultanbeyli ilçesinde ikamet eden sığınmacı aileler, Mülteciler Derneği Toplum Merkezindeki danışmanlardan destek alabilirler.

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak? Dersleri Nereden Takip Edebilirim?
İlk olarak geçen Eğitim-Öğretim yılının 2.dönemine ait derslerin kritik konu ve kazanımlarına dair videoları, kendi öğretmenleri ile yaptıkları canlı dersler, etkinlikler ile birlikte TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV, TRT EBA Lise TV kanallarından yayınlanacak. Böylece öğrenme eksikliklerinin giderilmesine öncelik verilecek.

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?
21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlaması planlanıyor.

Tüm Kademelerde Yüz Yüze Eğitim Aynı Anda mı Başlayacak?
Her şey yolunda giderse ilk olarak 1. ve 2. sınıflar yüz yüze eğitim alacak. Öğrenciler 2 gün okula gidip 3 gün uzaktan eğitim alacaklar. Sınıflar yarıya bölünüp her yarı, farklı günlerde okulda eğitim alacak ve ders saatleri 40 dakikadan 30 dakikaya inecek. 3 hafta sonra 8. sınıflar ve 12. sınıflar okula çağrılacak sonrasında 3 hafta beklenecek. Bu kez lise ara sınıflar ile 5. ve 7. sınıflar okula alınacak.

Ders Kitaplarımı Nasıl Alacağım?
Okul kitapları dağıtımı okul idaresi ve görevli öğretmenler aracılığı ile çağrılan velilere iletilecektir. Velilerin okul idaresi ve öğretmenlerle iletişim halinde kalması gereklidir.

Suriyeliyim, Pandemi Döneminde Türkçem Zayıfladı. Okula Uyum Sağlamakta Zorlanacağım, Ne Yapmalıyım?
Öğrenciler öncelikle sorumlu öğretmenleri ile iletişimi devam ettirmeli ve derslere katılım sağlamalı bununla beraber EBA ve Youtube gibi platformlarda bulunan Türkçe derslerini takip edip Türkçelerini geliştirmelidirler.

“Tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılında başarılar dileriz.”