Mülteciler Derneği Basın Açıklaması – 19 Ağustos 2021

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Basın Açıklaması (2021-1)

Ülkemizde yayın yapan ulusal bir gazetenin köşe yazarının derneğimizin insani yardım faaliyetlerini çarpıtması üzerine bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Mülteciler Derneği, Kamu Yararına Çalışan Dernekler Statüsünde olup 2014 yılında sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde kurulmuştur. Derneğimiz savaşın yıkıcı etkisine maruz kalan mazlumları korumak, onlara daha yaşanabilir bir ortam sunmak, kendi vatandaşlarımızla uyum içinde yaşamaları, kamu huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapmaktadır. Tüm dünyanın seyirci kaldığı Suriye’de yaşanan savaşta, ülkemiz ihtiyaç sahiplerine umut olmuş, onların yaralarını sarmıştır. İnsani yardımda dünya birincisi olan bir milletin fertleri olarak tek gayemiz; mültecilerin topluma uyumlarını ve insanca yaşamalarını sağlamaktır.

Derneğimiz;
Avrupa Birliği başta olmak üzere çeşitli ülkelerden proje karşılığında aldığı bütçeyi, mültecilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için kullanmakta, onların sosyal uyumu için çaba sarf etmektedir. Alınan yardımların hepsi yasal süreçlerle ilerlemektedir. Fonlar rehabilitasyon, eğitim, meslek edindirme, psikolojik destek gibi faaliyet alanları başta olmak üzere kullanılmakta ve insanlık dramının yaşanmaması için önemli rol oynamaktadır. Derneğimizin aldığı fonlar ve fonların harcandığı kalemler şeffaf ve herkesin erişimine açık bir şekilde yıllık faaliyet raporlarında paylaşılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Mülteciler Derneği Basın Açıklaması - 19 Ağustos 2021