İstanbul’da Suriyelilere Özel Mezarlık Açıldığı İddiası

Sözcü Gazetesi muhabiri Fatma Vurgun’un hazırladığı haberde “İstanbul’da Suriyelilerin artık kendilerine özel bir mezarlıkları olduğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Yakasındaki Kilyos Mezarlığı ile Anadolu Yakasındaki Hekimbaşı Mezarlığının içinde “Suriyelilere özel” bir bölüm açtığı iddia edildi. Haberi Sözcü Gazetesi başta olmak üzere Cumhuriyet Gazetesi, Sputniknews, Yeniçağ, HalkTV ve Odatv internet siteleri de paylaştı. Haberin ardından İBB’den yalanlama geldi.

Suriyeliler Özel Bir Mezarlık Alanı Yok
İBB’den yapılan açıklamada İstanbul’da bulunan yabancı uyruklu kişilere din, dil, ırk, mezhep ve ülke ayrımı gözetmeksizin hizmet verildiği, İstanbul’da vefat eden Suriyelilere de yakınlarının talepleri doğrultusunda İstanbul’un muhtelif mezarlıklarına defin işleminin uygulandığı belirtildi. Söz konusu haberde isimleri geçen Kilyos ve Hekimbaşı Mezarlıklarının da bu mezarlıklar arasında olduğu ve bu iki mezarlıkta da, sadece Suriyelilere özel bir mezarlık alanı olmadığı açıklandı. Tüm yabancılar için uygulanan mezarlık hizmetlerinin sadece Suriyelileri öne çıkararak haberleştirilmesinin iyi niyet taşımadığı söylendi.

Cenazeler Karışık Defnediliyor
Sözcü Gazetesi tarafından paylaşılan fotoğraflarda “özel alan” iddia edilse de cenazelerin karışık olarak defnedildiği görülmektedir. Mezarlıklar içerisinde Suriyelilerin ayrı, diğer cenazelerin ayrı olduğu bir alan bulunmamaktadır.

İstanbul'da Suriyelilere Özel Mezarlık Açıldığı İddiası

İBB’nin Suriyelilere Özel Mezarlık Açıklaması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrimizde bulunan yabancı uyruklu kişilere; din, dil, ırk, mezhep ve ülke ayrımı gözetmeksizin misafirlerimiz gözüyle bakmakta ve hiçbir ayrım yapmadan her türlü hizmetleri yerine getirmektedir.Bu bağlamda; İstanbul’da vefat eden Suriyeli misafirlerimiz, yakınlarının talepleri doğrultusunda İstanbul’un muhtelif mezarlıklarına defnedilmektedir. Söz konusu haberde isimleri geçen Kilyos ve Hekimbaşı Mezarlığı da bu mezarlıklar arasında yer almaktadır. Bahse konu haberde belirtilen bu iki mezarlıkta, sadece Suriyelilere özel bir mezarlık alanı yer aldığı iddiası asılsızdır. Dolayısıyla, “İstanbul’da Suriyelilere Özel Mezarlık Alan” başlıklı haber tamamen gerçek dışıdır. Dini, ırkı, mezhebi ve ülkesine bakılmaksızın tüm misafirlerimiz için uygulanan bu hizmetimizin, sadece Suriye uyruklu misafirleri ön plana çıkartarak, böylesi hassas bir konu üzerinden bile siyasi polemik oluşturma çabası ne yazık ki iyi niyet taşımamaktadır.Ayrıca belirtmek gerekir ki; İstanbul’da defnedilen yabancı uyruklu misafirlerin kabirlerinin baştaşına, medfun bulunan kişi ile ilgili kendi dillerine ait bilgiler yazılmasına izin verilmektedir. Söz konusu bu izin, demokrasimizin bir gereği olup sadece Suriyelilere özgü bir durum değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan bir başka uydurma haberde ise “Suriyelilerin yaptığı telefon görüşmelerini devletin karşıladığı” belirtilmişti. Konuyla ilgili haberimizi okumak için tıklayınız.