Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

İstanbul

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul’da yaşayan fakat diğer illere kayıtlı olan geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin 20 Ağustos 2019 tarihine kadar kayıtlı oldukları illere geri dönmeleri için süre verilmişti. Bu süre İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Ekim 2019 tarihine kadar uzatıldı. 30 Ekim 2019 tarihine kadar kayıtlı olduğu ile geri dönmemiş olanlar tespit edilmeleri durumunda güvenlik güçleri tarafından kayıtlı oldukları illere sevk edilecekler.

Bu yaptırımlar kimliksiz olarak İstanbul’da ikamet eden ve kimliği İstanbul dışında olduğu halde İstanbul’da yaşayan Suriyelileri ilgilendirmektedir. Yol izin belgesi alarak İstanbul dışından gelenlerle bir ilgisi yoktur.

Kimliğiniz var fakat İstanbul’a kayıtlı değilseniz;
30 Ekim’e kadar kayıtlı olduğunuz şehre geri dönmeniz gerekmektedir. Kayıtlı olduğunuz ile dönmek için yol izin belgesi almanıza gerek yoktur.

Kimliğiniz var fakat eşiniz veya 18 yaş altı çocuklarınızın kimliği İstanbul’a kayıtlı değilse;
Eşiniz ve çocuklarınızın kayıtlı olduğu göç idaresinden aile cüzdanınızı göstererek İstanbul’a aile birleşimi yapabilirsiniz. Bu birleşim yalnızca resmi olarak evli olanlar için geçerlidir. Çocuklarınızın 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. 18 yaş üstünde çocuğunuz var ve kimliği İstanbul’da değilse kayıtlı olduğu ile dönmesi gerekmektedir.

İstanbul veya İstanbul harici herhangi bir ilde kaydınız yok ise;
157 Yabancılar İletişim Merkezini arayarak kayıt olabileceğiniz iller hakkında bilgi alabilir ve bu illere giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş:
 
 
 
golge