İstanbul’daki Suriyeliler için Önemli Bilgiler

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul’da yaşayan fakat diğer illere kayıtlı olan geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerle hiç kaydı olmayan Suriyelilerin kayıt olması için verilen süre 30 Ekim 2019 tarihinde sona erecek. 30 Ekim 2019 tarihine kadar kayıtlı olduğu ile geri dönmemiş olanlar tespit edilmeleri durumunda güvenlik güçleri tarafından kayıtlı oldukları illere sevk edilecekler.

İstanbul dışında bir ilde kayıtlıysanız; ve izinsiz bir şekilde İstanbul’da bulunuyorsanız en kısa sürede Göç İdaresine müracaat etmeniz gerekmektedir. Kayıtlı olduğunuz ile seyahat edebilmeniz için gerekli yol izin belgenizi Sultanbeyli’deki İl Göç İdaresi Müdürlüğünden (İGİM) ve mobil kayıt merkezlerinden alabilirsiniz. Yol izin belgenizi aldıktan sonra 1 haſta içinde kayıtlı olduğunuz ile dönmeniz ve kayıt olduğunuz ildeki İGİM’e müracaat etmeniz gerekmektedir.

Hiçbir ile kayıt olmamış bir Suriyeliyseniz ve hâlihazırda İstanbul’da ikamet ediyorsanız, kayıt işlemleri hakkında bilgi almak için en kısa sürede Sultanbeyli’deki Göç İdaresine müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu merkezlerde parmak iziniz alındıktan sonra kayıt olacağınız ile yönlendirmeniz yapılacaktır. Belirlenen ile seyahat edebilmeniz için bir belge düzenlenecektir. Bu belgeyi aldıktan sonra 1 haſta içinde kayıt olacağınız ile gitmeniz ve ilgili ildeki İGİM’e müracaat etmeniz gerekmektedir. Kayıt işlemlerinizin yapılmasına müteakip adınıza Kayıt Belgesi düzenlenecek olup kayıt tarihinizden itibaren 30 gün sonra İGİM’e başvurmanız halinde adınıza düzenlenen Geçici Koruma Kimlik Belgesi size teslim edilecektir.

Önemli Notlar:

İstanbul’da çalışma izni olanlar ile İstanbul’da üniversite eğitimine devam edenlerin durumlarını Sultanbeyli’deki göç idaresine veya mobil kayıt merkezlerine bildirmeleri gerekmektedir. Geçerli bir geçici koruma kimlik belgeniz/kayıt belgeniz varsa, bu belgeyi daima yanınızda taşımayı unutmayın.

Anadolu Yakası Göç İdaresine Otobüsle Ulaşım:
Uzunçayır: 18M (Kız Tek. ve Mes. Lisesi durağında inilecek)
Kartal: 132M (Kız Tek. ve Mes. Lisesi durağında inilecek)
Pendik: 132V (Kız Tek. ve Mes. Lisesi durağında inilecek)
Ümraniye: 131YS (Hal Durağı durağında inilecek)
Üsküdar: 320A (Hal Durağı durağında inilecek)
Sultanbeyli: 131SB (Hal Durağı durağında inilecek)
Mecidiyeköy: 122B (Hal Durağı durağında inilecek)

Anadolu Yakası Göç İdaresi Yeni Adres:
Battalgazi Mah. Bosna Bulvarı No: 136 Sultanbeyli İstanbul

Bu yaptırımlar kimliksiz olarak İstanbul’da ikamet eden ve kimliği İstanbul dışında olduğu halde İstanbul’da yaşayan Suriyelileri ilgilendirmektedir. Yol izin belgesi alarak İstanbul dışından gelenlerle bir ilgisi yoktur.