İş Başvurusu Online Olarak Nasıl Yapılır?

İş arama siteleri, iş arayan ve eleman arayan kullanıcıları bir araya getirmektedir. Online iş bulma platformları; her konumdaki kullanıcının erişebileceği kullanım kolaylığında tasarlanmıştır. Ancak online platformda iş başvurusu yaparken bilinmesi gereken belli başlı kurallar mevcuttur. Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken detaylar ve izlenmesi gereken yollar hakkında bilgi edinmeniz için sizler için bu yazıyı hazırladık.

Zahmetli ve yorucu bir durum olan iş arama süreci doldurulması gereken formlar sebebiyle de iş arayanları bunaltmaktadır. Oysa ki, kullanım kolaylığına sahip iş bulma siteleri; pratik kullanımı sayesinde hızlıca iş bulmanıza imkan sağlamaktadır. İş arama sitelerini kullanabilmek ve mülakatlarda kendinizi ifade edebilmek için temel düzeyde Türkçe bilmeniz gerekmektedir. Türkçe kendini ifade edebilme bilgisi sizi mülakatlarda da ön plana çıkaracaktır.

Nasıl Bir İş İstediğinize Karar Verin
İş başvurusu sürecini kolaylaştırmak için işle ilgili ne tür ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin olduğunu belirlemeniz gerekir. Birkaç şeyi göz önünde bulundurarak seçeneklerinizi daraltabilirsiniz:

  • Meslek alanını göz önünde bulundurun. Seçeceğiniz pozisyon için gerekli olan becerileri hesaba katın. Hangi becerilerinizin faydalı olabileceğine ve bu becerileri nasıl geliştirebileceğinize ilişkin bir fikrinizin olması kendiniz için en doğru işe karar vermenin anahtarıdır.
  • Maaş ve ek ödemeleri hesaba katın. Alt sınırınızla ilgili gerçekçi olun. Sağlık sigortası, Çalışma izni ve belirli bir gelir miktarına ihtiyacınız varsa bütün bu gereklilikleri karşılayacak işlere odaklanmanız daha mantıklı olacaktır.
  • Araştırma Yapın
  • Aradığınız pozisyon için iş ilanlarına göz atmadan önce; iş bulma siteleri arasında sizin için uygun pozisyonların olduğu siteyi belirlemeniz gerekir.
  • Üyelik ve Özgeçmiş Oluşturun

İş başvurusu yaparken iyi bir özgeçmiş oluşturmaya dikkat edilmelidir. İşverenler ve insan kaynakları için özgeçmişin kalitesi ve doluluk oranı son derece önemlidir.
Özgeçmiş içeriğine gelmeden önce üyelik adımlarından söz etmeliyiz. İlk olarak; iş arama sitesinde “üye girişi” butonunun altında yer alan “üye ol” kısmına tıklayarak sizden istenen temel bilgilerini girin. Zorunlu tutulan yıldızlı(*) alanları doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olunca hesabınızı oluşturun. Sonrasında, profilinizde “özgeçmişim” kısmına gelerek yeni bir özgeçmiş oluşturun.

Özgeçmişinizde olması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;
İletişim Bilgileri: Güncel olarak kullandığınız iletişim bilgilerinizi girerek firmaların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Eğitim Bilgileri: Eğitim durumunuzu, mezun olduğunuz okulları, bu okullarda kazandığınız derece veya sertifika varsa mutlaka eklemelisiniz.

İş Deneyimleri: Daha önce çalıştığınız yerler, şirket bilgileri, şirketteki ünvanınız ve görevlerinizden kısaca bahsederek işverenlerin sizi daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz.

Yabancı Dil: Türkçe ve Arapça dışında ek bir dil biliyorsanız mutlaka özgeçmişinizde belirtmelisiniz.

Sertifika ve Yetkinlikler: Mevcut bir sertifikanız varsa, alanınızla alakalı bir eğitim aldıysanız, sizi öne çıkaracak özel yetkinlikleriniz mevcutsa bunları mutlaka açıklayıcı olarak belirtmelisiniz.

Referans: Bütün referanslarınızı yazmasanız bile size iyi referanslar olabilecek kişileri eklemenizde fayda vardır. Bu referanslar birlikte çalıştığınız ve iş performansınız hakkında bilgi verebilecek insanlar olmalıdır. Referansların iletişim bilgilerinin güncel olduğundan emin olun.

İş Başvurusu Yaparken Kriterlerinizi İyi Belirleyin
Özgeçmiş doluluk oranınız %20’ye ulaştığında iş ilanlarına başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için, iş bulma sitelerindeki “iş ilanları” kısmına gelerek aradığınız pozisyonu, çalışmak istediğiniz bölgeyi ve size uygun kriterleri belirleyerek arama yapın.

Başvuruda Ön Yazı Oluşturun
İlanlara başvuru esnasında ön yazı oluşturarak ilan için sahip olduğunuz yetkinlikler, bu pozisyonda şirkete katabilecekleriniz, tecrübeleriniz gibi temel maddeleri net bir biçimde ifade edebilirsiniz. Ön yazı, işverenlerin başvurularda ilk göz attığı alandır. Dolayısıyla kaliteli bir ön yazı başvurularda sizi öne çıkaracaktır.

Sitenin Mobil Uygulamasını İndirerek İşinizi Kolaylaştırın
İş ilanlarına başvurunuzu tamamladıktan sonra, firmalardan gelecek mesajları, özgeçmişinizin görüntülenme sayılarını ve size uygun iş ilanlarını kolayca görebilmek için sitenin varsa mobil uygulamasını indirerek iş bulma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Böylece iş arama sürecinizi hızlandırmış ve yeni ilanları gözden kaçırmamış olursunuz.

Online başvuru dışında;

  • Özgeçmişinizi ve ön yazınızı dikkatli bir şekilde hazırladıktan sonra Online başvuru dışında şahsen de iş başvurusu yapabileceğinizi unutmayın.
  • Şahsen başvuru için gerekli olan bütün malzemeleri işverenin işyerine götürün. Gitmeden önce aramanızı tavsiye ederiz. Gittiğiniz zaman insan kaynaklarından sorumlu kişi ile görüşmek
  • istediğinizi söyleyin ve başvuru için gerekli olan şeyleri elden vermeye çalışın.

Online iş başvurusu yapabileceğiniz bazı sitelerin adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

İşkur logo

İŞKUR

*Logo ve tıklanabilir link olarak bu listede yer almak için bizimle iletişime geçiniz.