Hamadeh Verilen Ortez ile Yürüme Aşamasına Girdi

Doğuştan Spina Bifida “Omurga Açıklığı”  hastalığı olan ve bacaklarını kaldırmakta güçlük çeken 2 yaşındaki Khansaa Hamadeh, Eylül ayından bu yana Mülteciler Derneği’nin Ümraniye ofisinde fizik tedavisi görüyor. Hamadeh artık destek cihazı kullanarak yürüme aşamasına geldi.

Khansaa Spina Bifida Hastalığına Karşı Kendini Güçlendiriyor…

Bacaklarını hareket ettirmekte zorlanan Khansaa Hamadeh iki yaşındaydı. Khansaa, bu rahatsızlık ile yaşama başlarken annesi çocuğunun kendi bacakları üzerinde durabilmesini istiyordu. Mülteciler Derneği’nin Ümraniye ofisinde ücretsiz fizik tedavi hizmeti verildiğini öğrenen anne 2021 Eylül ayında başvuruda bulundu. Hamadeh’in durumu fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirmeye alındı ve ilk müdahalede bacaklarındaki şekil bozukluğunu düzeltmek ve diğer eklemlerde bir rahatsızlık ve hasar oluşmaması için ortez yapılmasına karar verildi. Yardımcı cihaz desteği ve devam eden fizik tedavi seansları ile Khansaa, desteksiz oturma ve ortez ile destekli ayakta durma aşamasına geldi.

Fizyoterapist Hastası İle İlgili Aşağıdaki Notları Kaydetti.

Khansaa’nın ailesi yaklaşık iki ay önce derneğimizin Ümraniye ofisinde başvuru yaptığında, doğuştan gelen hastalığı nedeni ile bacaklarında duyu ve hareket kaybı vardı. Hastaya fizik tedavi uygulanarak, gerekli egzersizler ve elektroterapi yapıldı. Ailesine ise sürecin daha iyi ve sağlıklı izlenmesi için gerekli ev egzersizleri gösterildi. Tedavi süreci, verilen ortez ile destekli ayakta durma ve desteksiz oturma aşamasına geldi. Hastanın tedavisi düzenli bir şekilde devam etmektedir. Khansaa, tedavi sürecinde herhangi bir zorluk yaşamadı. Aksine gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Bundan sonraki hedef tedavisinde kademeli olarak ilerlemek ve desteksiz yürüyebilmesini sağlamaktır.

Anne, Kızının Kendi Ayakları Üzerinde Durmasını Umut Ediyor

Bir süredir kızım Mülteciler Derneği’nin Rehabilitasyon Biriminde tedavi görmektedir. Kızımın seanslarını düzenli bir şekilde yakından izliyorum. Haftada bir, Cuma günleri seansları gerçekleştiriliyor. Kızım Khansaa tam sağlığına kavuşana kadar tedavilerini düzenli bir şekilde takip etmek zorundayım. Mülteciler Derneği’nin sağlamış olduğu ücretsiz hizmetlerden dolayı minnettarım. Kızımın bir gün özgür ve desteksiz bir şekilde kendi bacakları üzerinde durabilmesini umut ediyorum.

*Spina Bifida: Omurganın Ayrık Olması Durumudur

Spina Bifida, anne karnında oluşan bir hastalıktır. Hamileliğin ilk ayında oluşan bu anomalide, bebeğin omurgası şekillenirken tam olarak kapanmaz ve bu nedenle halk arasında “Ayrık omurga hastalığı” olarak da bilinir. Bu hastalık sonucunda da yaralanma seviyelerine göre değişen tipte felçler ortaya çıkar.

 

Faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için her zaman desteğinize ihtiyacımız var. Bağış yapmak için TIKLAYINIZ

Conscience International
*Conscience International Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da insani yardım alanında aktif olarak faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşudur.