Çocuk Hakları Şenliğinde Buluştuk!

Mülteciler ve Sığınmacılar Derneği olarak 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlediğimiz Çocuk Hakları Şenliğinde çocuklara çeşitli atölyelerle haklarından bahsettik. 5 farklı okuldan yaklaşık 125 çocuğun katılımıyla gerçekleşen etkinliklerde çocuklar katıldıkları atölyelerde hem eğlendiler hem de haklarını öğrendiler.


Çocuk Hakları bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerinin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılmaz.


Ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme ile katılım hakkı çocuğun en temel haklarındandır. Bu anlamlı günü Sultanbeyli’deki çocuklarla birlikte kutladık. 22 Kasım 2021 tarihinde Sultanbeyli Spor Salonunda Sultanbeyli’deki ilköğretim okullarında eğitim gören öğrencilerin katılımıyla Çocuk Hakları Şenliği düzenledik. Şenliğe katılan çocuklar içlerinde ritim, ahşap boyama, bilim, egzersiz ve kukla atölyesi gibi atölyeler bulunan masalara yerleşerek hem eğlendiler hem de çocuk hakları hakkında bilgi aldılar.

Pandemi döneminde evlere kapanan ve oyun için dijital mecralara yönelen çocuklara sporun önemini hatırlatmak için egzersiz atölyesiyle başladık. Haklar atölyesinde, çocuk hakları üzerine konuştular. Haklarından birini ya da bir kaçını seçip kağıda döktüler, özgürce yazdılar, boyadılar, süslediler… Neredeyse hepsi için öne çıkanlar ise eğitim, sağlık, barınma hakkı oldu. Çerçeve atölyesinde sevdikleri anılarını çizerek canlandırdılar, saklamak için evlerine götürdüler. Topaçlarını istedikleri renklerde boyadılar, kuruyunca çevirdiler. Eğlence haklarını, kutu oyunuyla gerçekleştirdiler. Grup olarak eğlencenin tadını çıkardılar. Ritim atölyesinde ellerinin altındaki araçlardan tepsiden, masadan ve çeşitli enstrümanlardan ses çıkardılar. Organize oldular, müzik yaptılar. Son olarak geri dönüşüm atölyesinde atık malzemelerden oyuncak üretmeyi deneyimlediler. Gerisi bol bol eğlence ve dans…