Göçmen Sohbetler İlk Katılımcıları İle Buluştu!

Göçmen Sohbetler Projesi her ay farklı bir okulda 3 haftalık seriler olarak katılımcıları ile buluşuyor. İlk etapta Mehmet Corcor İlkokulu’na konuk olduğumuz projede, yerel halk ve mülteci topluluklardan kadınlarla birlikte Göçmen Olarak Kadın teması üzerinden uygulamamızı gerçekleştirdik.

Anlat Bana
Göçmen olmak beraberinde birçok sınırlılığı da getirmektedir. Yabancı bir ülkeye yaşam koşulları sebebi ile bir anda göç etmek ve o ülkenin dilini bilmiyor olmak kişinin haklara erişiminin yanı sıra temel yaşam standartlarına ulaşması önünde de büyük bir engeldir. Anlat Bana uygulaması da bu düşünce ile yapılandırılmış bir içerikle yabancı iki bireyin birbiri ile anlaşma çabasını konu ediniyor.

Doğru Bilinen Yanlışlar
Mülteciler Derneği olarak yaygınlaştırmayı hedeflediğimiz; doğru bilinen yanlışlar bilgi kartları ile küçük bir algı çalışması ve bilgilendirme oturumu gerçekleştirdik. Bilindiği üzere medya kanalları mültecilerle ilgili olumsuz argümanların yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır. Medya üzerinde yayılan söylemler genellikle kurgusal içerikler taşımakta ve gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Mülteciler üzerinden yaygınlaştırılan ayrımcı ve ön yargılı söylemler ise dil farklılığı dolayısı ile hedef alınan kitle tarafından erişilememekte ve dolayısıyla mülteci topluluklar konuyla ilgili savunuculuk geliştirmekte yetersiz kalabilmektedir. Medya üzerinden geliştirilen bu olumsuz yargının yaygınlaşmasını ve toplumsal ilişkilerin zarar görmesini önlemede yine bilinçli bir toplum temel unsurdur. Bu sebeple uyum çalışmalarında bilgilendirici içeriklerin sunulması ve toplum içerisinde yaygınlaşmasının desteklenmesi büyük önem arz etmektedir.

Göçmen Sohbetlerin İlk Durağı Mehmet Corcor İlkokulu
Her ay bir okula taşıdığımız 3 haftalık projemizi ilk ay Mehmet Corcor İlkokulu’nda,30 veli eşliğinde uygulama imkanı bulduk. Başlangıç oturumunda sosyal uyum için önceliklendirdiğimiz karşılıklı anlaşılabilmeyi ve ön yargılarımızdan sıyrılabilmeyi hedefledik. Veliler katılmış oldukları programa memnuniyetlerini ve edindikleri bilgiler hakkında teşekkürlerini ileterek ilerleyen haftalarda görüşmek üzere ayrıldı. Katılımcıların günü birlik bir etkinlikten ziyade sürece yayılmış bir organizasyon ile sosyal uyum noktasında desteklenmesi bireylerde kalıcı izli etkiler bırakmak yönünden katkı sunmaktadır.

GIZ desteği ile yürütülen çalışmamız her ay farklı bir okulda uygulanmaya devam edecektir.