Gaziantep’te Faaliyet Gösteren Dernekler Derneğimizi Ziyaret Etti

20 Aralık 2018 tarihinde Anadolu Platformu, Bülbülzade Vakfı, İşrak Gazetesi, Orta Doğu Medya, Minber Al Şam Derneği, Belkıs Hanımlar Derneği, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından derneğimize ziyaret gerçekleştirildi.

Deneyim Paylaşımı İçin Bir Araya Geldik
Ziyaret kapsamında yapılan toplantıda Mülteciler Derneğinin kurulum süreci, sürdürmekte olduğu projeler, çalışma biçimi, kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası STK’lar ile ortaklaşa çalışma tecrübesi misafirlere aktarıldı.

Uluslararası sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa yürütülen projelerin işleyiş biçiminden, mültecilik alanında iş birliği ve dayanışma içinde çalışmanın avantajlarından bahsettik. Yapılan çalışmaların sürdürülebilirliğin nasıl sağlanabileceği üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Mülteciler alanında çalışan STK’lar olarak gönüllü çalışmalar ve profesyonel çalışmalar arasındaki farklılık konuşuldu.

Suriyelilerin Kendilerini Temsil Edebilecekleri Alanların Oluşturulmasının Öneminin Altı Çizildi
Gaziantep’te oldukça başarılı olan Suriyeli sığınmacıların yardım faaliyetlerine ve vakıf çalışmalarına dâhil edilme sürecinin başladığının ve bunun gerekliliği misafirler tarafından aktarıldı. Bu ortaklaşa çalışmanın ürünü olan Bülbülzade Vakfı rehberliğinde Suriyelilerin kurup faaliyet gösterdikleri Minber Al Şam ve Belkıs Kadınlar Derneklerinin kurulum süreçleri anlatıldı. Suriyelilerin kendilerini ilgilendiren konularda söz sahibi olması, yardım faaliyetlerine ve toplumsal konulara katılım göstermelerinin önünü açmak üzere neler yapılabileceği konuşuldu.

Toplantı sonrasında misafirler ile Mülteciler Toplum Merkezi’nin çalışma alanları ziyaret edildi.